وبلاگ

مراسم اختتامیه شانزدهمین «جایزه ادبی جلال آل احمد» در تالار وحدت

سیدجلال آل‌احمد فرزند آیت‌الله سیداحمد طالقانی مشهور به آل‌احمد در سال 1302 در محلّه پاچنار تهران زاده شد و امروز صدمّین سال تولّد اوست. جلال، تحصیلات اولیّه را در تهران به پایان برد. سپس راهی نجف اشرف و در سِلک روحانیّت درآمد. جلال در سال 1343 بار سفر حّج بست به قصد زیارت خانه خدا و انجام وظیفه، سفرنامه حّج جلال به لحاظ سیاسی، ادبی، معنوی دارای  محتوای غنی است و از آن جمله نامه‌ای که از مدینه خدمت حضرت امام خمینی ارسال می‌دارد که همین نامه نگاری موجب تعقیب و پیگرد او توسط ساواک جهنمی شاه در 14/7/ 47  قرار گرفت . جلال آل‌احمد در ۱۸ شهریور ۱۳۴۸شمسی، در چهل و پنج سالگی در اَسالِم گیلان درگذشت. پس از مرگ نابهنگام آل‌احمد، پیکر وی به ‌سرعت تشییع و پس از نماز توسط «سیدجلال‌الدین حسینی اُرمَوی» بر جنازه‌اش به خاک سپرده شد.

جلال آل احمد، نویسنده و متفّکر ایرانی و یکی از نمادهای روشنفکری در دهه چهل و پنجاه در ایران بود. وی در کتاب غرب زدگی و خدمت و خیانت روشنفکران، در باره اعدام شیخ فضل الله نوری، این شخصیّت ضد استکباری، چنین نوشته است : « … این که پیشوای روحانی طرفدار «مشروطه»، در نهضت مشروطیت بالای‌دار رفت، به عنوان مدافع کلیّت تشیّع اسلامی…. به هر صورت از آن روز بود که نقش غرب زدگی را همچون داغی بر پیشانی ما زدند و من نَعش آن بزرگوار را بر سر دار، همچون پرچمی می‌دانم که به علامت استیلای غرب زدگی پس از دویست سال بر بام سرای این مملکت افراشته شد.» . جلال آل‌احمد ، در واقع با تمثیل تعبیر « نعش شیخ بر بالای دار» آن را پرچم مقابله با غرب‌زدگی توصیف کرد. شایان ذکر است که شهید شیخ فضل‌الله نوری از جمله روحانیونی بود که در پیروزی نهضت مشروطه نقش مهمی ایفا کرد؛ اما، پس از مشاهده انحراف این نهضت بنای مخالفت با روشنفکران غرب‌زده گذاشت. او خواستار مشروطه مشروعه بود و مشروطه‌ای را که بنای آن بر‌پایه قوانین اسلامی کشورهای غربی و الگوبرداری از تمدن و فرهنگ غربی بود را رد می‌کرد. او از نخستین عالمان اسلامی بود که به نقشه استعمار در جهت اسلام‌ز‌دایی و جایگزین کردن حکومت لائیک تحت پوشش مشروطه و قانون اساسی پی ‌بُرد و سعی کرد تا اجازه ندهد ملی‌گرایی به جای اسلام‌گرایی بنشیند و به نام آزادی و دموکراسی‌، بی‌بند و باری و لجام گسیخته غربی در جامعه اسلامی حاکم شود. سرانجام شیخ فضل‌الله نوری، رهبر نهضت مشروطه، در تاریخ 11 مرداد 1288  به شهادت رسید.

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما ممکن است از این برچسب ها و خصوصیات HTML استفاده کنید:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>