فهرست

یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸ | ۲۱:۳۶ ب.ظ
اثری از استاد احمد علامه فلسفی ؛
رساله هیپنوتیزم
کتاب “ رساله هیپنوتیزم” اثر استاد احمد علامه فلسفی

هرچیز که در جستن آنی، آنی

ما سر انجام هر چه را در « خارج » می جستیم ، در « درون »  یافتیم . 

بیرون ز تو نیست  هر چه در عالم هست  /  از خود به طلب هر آنچه خواهی ، تویی کشف حقایق

      خداوند متعال ، در باره بهترین و عالی ترین مخلوق خود که بشر می باشد ،  چنین فرمود :

 «  نَفَخْتُ فیهِ مِنْ رُوحی » « من از روح خود در او دمیدم » و آنگاه بخاطر خلق انسان  ، به خود احسنت گفت.

     خداوند متعال ، یکی دیگر از از مواهب شگفت انگیز خود را به صورت نیروی سیال مغناطیسی که به نیروی الکتریسیته شبیه است ، در ذات و جوهر باطنی انسان ، به ودیعه گذاشته است و او متناسب به شناخت و بصیرت و شایستگی خود می تواند با تقویت نفس خود و تسلط بر آن ، فرمانروای قدرتمند بر سرزمین بیکران تمایلات نفسانی خویش گردد و جاذبه شخصیت ، کرامت و عزت نفس خود را ارتقاء و تحکیم بخشد و هر آنچه را که اراده کند به اذن خدا تحقق یابد . خداوند در سوره انعام آیه ۷۳ چنین فرموده است :

   « وَهُوَ الَّذِی خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ بِالْحَقِّ وَیَوْمَ یَقُولُ کُن فَیَکُونُ » و اوست خدایی که آسمان ها و زمین را به حق آفرید ، و روزی که خطاب کند موجود باش آن چیز بی درنگ موجود خواهد شد …

   بدیهی است کسی می تواند بر دیگران حکم براندکه بر نفس خود کاملا حاکم و فرمانروای قدرتمند باشد.

   « سَنُرِیهِمْ آیَاتِنَا فِی الْآفَاقِ وَفِی أَنفُسِهِمْ حَتَّى یَتَبَیَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ أَوَلَمْ یَکْفِ بِرَبِّکَ أَنَّهُ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ شَهِیدٌ  » (۱)
« به زودی نشانه های خود را که در جهان و در نفس و درون انسان است ، نشان خواهیم داد تا برای انسان ها آشکار گردد که ذات خداوند متعال است. آیا این هاکافی نیست به اینکه بدانی پروردگارت بر همه چیز شاهد است »

    علوم روحی و علم النفس ، همواره مورد توجه و عنایت علما و فضلای اسلام می باشد و فرهنگ و عرفان غنی اسلامی سرشار از حقایق و مسایل روحانی و معنوی می باشد که مادییّون در طول تاریخ از درک صحیح حقیقت روح انسان عاجز بوده اند و به همین دلیل بنیان مکاتیب مادی آن ها همواره درحال اضمحلال،تشتت ، انحطاط ، استیصال و نابودی بوده است.

      امام خمینی (ره) در صفحه ۵۴-۵۳ کتاب « کشف الاسرار » می فرمایند :

« مانیه تیزم و خواب مغناطیسی تکان بزرگی به جهان داده ، نفس های آخر مادییّون به شماره افتاده و در آتیه نزدیکی علم  پرده از روی کار به کلی بر می دارد و عالم ارواح و زندگانی    جاوید آن ها و آثار غریبه آن ها را از قبیل عدم حساسیت خفتگان مغناطیسی و غیب گویی های آن ها و صد ها اسرار شگفت انگیز را به روی دایره ریخته و اساس مادیت را برای همیشه از جهان بر می چیند. علم ، امروزه قدم های بزرگی برای آشکار کردن اسرار نهان جهان برداشته ، پدیده های خارق العاده ، معجزات ، کرامات ، اطلاع به مغیبات که در نظر مادییّون جزء افسانه ها بشمار می رفت. در جهان علم امروز نزدیک به واضحات و     فردای علم ، آن را از بدیهیات می کند و چیز هایی که امروزه علماء روح اروپا بدان با کمال وجد و سرافرازی بخود می بالند اموری است که در ۱۳۰۰ سال قبل از این ، پیغمبر اسلام و امامان شیعه با صراحت لهجه ، بی تردید و شبهه به جهان اعلان کردند. »

    در این راستا ، استاد بی آزار شیرازی در کتاب « گذشته و آینده جهان » چنین می نویسد :

 « امروزه در اثر پیشرفت شگفت انگیز علم و دانش راه اثبات بسیاری از مسائل علمی و فلسفی آسان گردیده و می توان علم را بزرگترین پشتیبان دین دانست ، علوم اسپریتیزم ، هیپنوتیزم ، مانیه تیزم ، تله پاتی ، روشن بینی ، نهان بینی و رویا که علمیت آن ها مورد تصدیق کل دانشمندان جهان قرار گرفته است در این عصر به پشتیبانی از مسئله استقلال و بقای روح شتافته و آن را با حس و تجربه به اثبات رسانیده اند . »

   در آستانه قرن بیست و یکم ، میزان تاسیس مراکز تحقیقاتی ، آموزشی و درمانی « فرا روان شناسی » بویژه در خصوص علم هیپنوتیزم و مانیه تیزم که یکی از اصلی ترین ارکان علوم روحی محسوب می شود ، در کشورهای صنعتی پیشرفته مانند آمریکا ، اروپا و روسیه ، از نظر کمی و کیفی رشد جهشی بخود گرفته است ، و همچنان در حال گسترش و فراگیر شدن می باشد .  تاکنون علم هیپنوتیزم و مانیه تیزم توانسته است جایگاه خود را از جمله در زمینه های پزشکی ، روانپزشکی ، روان شناسی ،     دندان پزشکی ، زایمان بی درد ، عمل های جراحی و همچنین در زمینه مسایل آموزشی و پرورشی ، روش های تربیتی و تقویتی  ونیز روان درمانی اغلب آشفتگی ها و نابسامانی های روحی و اختلالات روانی و عصبی ، با ایفای نقش تعیین کننده و غیر قابل انکار ، در سطح بین المللی حفظ و تثبیت نماید و آن را استمرار بخشد .

    قدمت پدیده هیپنوتیزم و مانیه تیزم ، مربوط به هزاران سال پیش می باشد . یونانیان باستان ، هیپنوتیزم را می شناختند و به فراخور حال خویش از آن بهره ها  می جستند . اما نقطه آغاز تحول و دگرگونی در پدیده هیپنوتیزم و مانیه تیزم توسط دکتر فرانتس آنتوان مسمر ( متولد اطریش ) ، از دو قرن گذشته تا کنون بشمار می رود .

  واژه “هیپنوتیزم”، از ریشه­ی یونانی “hypnos”  به­معنی خواب کردن است یا حالت شبه خوابی می باشد که می توان با تلقین مکرر ، به ­طور مصنوعی در خود و یا در دیگران حالت خواب ایجاد نمود . فرد هیپنوتیزم کننده یا “هیپنوتیست، یا هیپنوتیزور یا خواب کننده یا خوابگر به عنوان « عامل »  و فرد هیپنوتیزم شونده یا خوابرو، سوژه، خواب شونده به عنوان «  معمول» گفته می شود .

   دکتر وان پلت سیدنی جیمز هیپنوتیزور نامدار و سر دبیر مجلّه “مدیکال هیپنوتیزم” در انگلیس در کتاب “اسرار هیپنوتیزم” چنین تعریف می­کند: هیپنوتیزم، عبارت است از “تمرکز فوق العاده ذهن” “super concentration” .  اگر چه تعریف رایج هیپنوتیزم ،خواب مصنوعی است .اما در واقع می توان گفت که هیپنوتیزم حالتی  از تمرکز فوق العاده بشمار می رود . این حالت خاص تمرکز فوق العاده ذهنی را دراویش و عرفا ، جذبه و یا خلسه می­گویند.

تاریخچه اجمالی هیپنوتیزم، از مصر و یونان باستان سرچشمه می­گیرد و آن را  می­شناختند و از آن برای آرامش روحی و جسمی بهره می­گرفتند لکن در آن عصر عده­ای از این علم سوءاستفاده کردند و کلیسا علیه پدیده­ی هیپنوتیزم به مبارزه برخاست و آن را سحر و جادو و شیطانی تلقی کرده و ممنوع اعلام نمود.

در این راستا، یکی از بنیان­گذاران مشهور به نام «دکتر فرانتس آنتوان مسمر»[۱] (۱۸۱۵- ۱۷۳۴) در اطریش متولد شد و در سال ۱۷۶۵ موفق به اخذ دکترای از دانشگاه وینه     می­شود. دکتر مسمر، اساس تحقیقات خود را بر «مانیه­تیسم»[۲] یعنی مغناطیس حیوانی متمرکز ساخت و به عنوان «مسمریسم» شهرت یافت. دکتر مسمر، در سال ۱۷۷۶ کتابی تحت عنوان «نیروی ستارگان» به رشته­ی تحریر درآورد.

۲۷ سال بعد از مرگ دکتر مسمر، برای نخستین بار پزشک جراح انگلیسی به نام دکتر جیمز برید[۳] (۱۸۶۰- ۱۷۹۲) طی تحقیقاتی در آثار و فعالیت­های گذشته­ی دکتر مسمر، در سال ۱۸۴۲، نام هیپنوتیزم را بر این علم و فن برگزید.

دکتر جیمز برید، معتقد بود هیپنوتیزم عبارت از تمرکز قوای روحی که ضمن آن، مغز انسان فقط به یک اندیشه می­پردازد و لذا بر روی این اندیشه چنان متمرکز می­شود که سایر افکار و محرّک­های دیگر روی آن اثر ندارد. براساس این فرضیه، اندیشه­هایی در مغز انسان، نیروی کافی می­گیرد که سایر اندیشه­های دیگر را به حاشیه رانده و ایزوله  می­کند. تمرکز و توجه به وجود آمده، اَعمال و واکنش­های ویژه­ای را ایجاد می­کند که موجب توقف سایر فعالیت­های ذهنی می­شود. بنابراین فقط یک فعالیت آن هم در یک لحظه در مقطع زمانی معین و ضروری ایجاد می­گردد که به صورت شدّت یافته­ای نمایان و متجلی شده و بر سایر فعالیت­های ذهنی، حاکمیت یافته و سبقت می­گیرد.

دکتر برید، سوژه را در مقابل خویش می­نشاند و سپس پاندول یا شاقول آویزان شده را از فاصله­ی سی سانتی­متری در برابر چشم­های او قرار می­داد و از او می­خواست چشم­های خود را بدون پلک زدن بدان بیفکند و نگاه خویش را خیره و متمرکز سازد. سپس دکتر برید، با تلقین به سوژه، او را به خواب هیپنوتیکی فرو می­برد. او در مقاله جنجالی خود اظهار داشت: «چنانچه شیئ درخشان را بالاتر از چشم­های سوژه نگاه داریم و سپس جملات آرامش­بخش و خواب­آور را با تکرار و ممتد به او تلقین کنیم تدریجاً سوژه به حالت خلسه رفته، چشم­های او بسته شده و به خواب می­رود. لکن این خواب طبیعی نیست بلکه با بهره­گیری از ابزار و طرق خوابگری صورت می­گیرد لذا این خواب را اصطلاحاً هیپنوز یا خواب مصنوعی گویند.»

  هیپنوتیزم روشی است که بر ۲ رکن مهم تاثیرگذار ، استوار   می باشد :

 الف – کاربرد قوانین تلقین پذیری سوژه .     ب – قرار گرفتن سوژه به حالت خلسه ی هیپنوتیزمی . 

سه عمل مهم در هیپنوتیزم عبارتند از:

*-تمرکز فوق العاده فکر

 *- انفکاک و تجزیه (جدا شدن ذهنی از محیط پیرامون)

*- تلقین (چرا که اساس هیپنوتیزم تلقین به نفس است)

    یکی از اهداف اصلی هیپنوتیزم ،دسترسی به خاطرات سرکوفته ای که از سال های خیلی دور بویژه در دوران کودکی در ضمیر ناخودآگاه او انباشته و مدفون شده است، می باشد .

   هیپنوتراپی یا درمان با هیپنوتیزم بویژه در حوزه روان درمانی بیماری هایی مانند نوروزها ، سایکوزها ، سایکو ماتیک ها و همچنین در رفع عادات بد و منفی و نیز اختلالات شخصیتی و ناهنجاری های رفتاری و بالاخره برای ایجاد تعادل روحی و روانی و آرامش فکری ، مورد استفاده قرار می گیرد . افکار منفی و باورهای غلط خود را با تلقین به نفس مکرر و مستمر عبارات مثبت تاکیدی ، عوض کنید تا زندگی تان عوض شود .

    در طی چند دقیقه یک تغییر بنیادی و تاثیرگذار فوری در عمق ضمیرناخوداگاه تان با روش خود هیپنوتیزمی ایجاد کنید . با علم روش خود هیپنوتیزمی ، به اعماق ضمیر ناخوداگاه تان رخنه و نفوذ کنید تا  باورهای غلط  و افکار منفی و شخصیت متزلزل خود را در زمانی بسیار کوتاه به صورت جهشی  با نفس عمیق و لبخند تغییر داده و متحول سازید .

   مخفی کردن خاطرات منفی و ناخوشایند خود را در ذهن و فکر احیا و مرور نکنید که دچار ناامیدی و ضعف اعتماد به نفش شوید بلکه آنرا فراموش کنید.

  شما می توانید اهداف عالیه و ارزشمند بلند پروازانه تان را با «خود هیپنوتیزمی» در حالت (آلفا) ، بصورت طراحی و مهندسی شده ، مستقیما در «ضمیرناخودآگاه» برنامه ریزی کرده و سپس آنرا شرطی سازی کنید.

    پروفسور زیگموند فروید[۴] (۱۹۳۹- ۱۸۵۶) بنیان­گذار روانکاوی نوین، طی سفری به پاریس با روان­پزشک مشهوری به نام «ژان مارتین شارکو» (۱۸۹۳- ۱۸۲۵) دیدار کرد و با نحوه درمان بیماری­های عصبی بویژه هیستری آشنا شد. فروید بعد از آن که به اطریش بازگشت با «یوزف برویر» (۱۹۲۵- ۱۸۴۲) متخصص درمانگری هیستری از طریق هیپنوتیزم، دیدار کرد و مشتاق آثار و نتایج درخشان طرز درمان «یوزف برویر» شد.

 خاطر نشان می­سازد که نقش درمانگری علم هیپنوتیزم توسط پزشکان انگلیسی در جنگ­های اول و دوم جهانی، با توجه به کمبودهای دارو و تجهیزات و لوازم جراحی، نقش بسیار تاثیرگذار و ارزشمندی را ایفا کرد.

پروفسور زیگموند فروید، معتقد بود که هر خاطره­ای همراه با مقداری انرژی عاطفی می­باشد لذا اگر خاطرات ناخوشایند و ناگوار و منکوب شده را حفظ و پنهان کنیم و در درون خود نگه داریم موجب جمع شدن انرژی ایذایی و مزاحم در مغز شده و ما را دچار دردها و بیماری­های روانی می­کند. اما اگر همه خاطرات و اسرار ناراحت­کننده­ی درونی که خوشایند و دلپذیر نمی­باشند، به یاد و بر زبان آورده شوند (برون­فکنی شود)، طبعاً انرژی جمع و متراکم شده در مغز، آزاد می­شود و ناخوشی­های روحی و روانی ناپدید می­گردد. دکتر فروید، بدین ترتیب در روش «تداعی آزاد» تلاش می­کرد که با طرح پرسش­هایی از بیمار، خاطرات خود را به یاد آورد و بازگو کند تا با بیرون انداختن خاطرات مزاحم و عذاب­آور خود، موجبات کشف و شناسایی علل بیماری فراهم گردد و در نتیجه درمان صحیح آن به ثمر نشیند.

     امروزه دانشمندان  و محققان در جهان در زمینه ی علوم روان شناسی و فراروان شناسی بویژه در خصوص علم هیپنوتیزم و مانیه تیزم هر روز به کشفیات و یافته های جدیدی دست پیدا می کنند . از آنجایی که سرزمین ما ایران ، قرن ها مرکز و مهد علم و دانش و حکمت و علم النفس تا کنون بوده است ، جا دارد که عنایتی بیشتر نسبت به توسعه و گسترش مراکز تحقیقاتی علم هیپنوتیزم معطوف شود تا بدین وسیله به عنوان طب مکمل موجبات کاهش درد و رنج فشار های روحی و روانی بیماران نیازمند در جامعه را فراهم سازد .

  قابل ذکر اینکه به قول روان شناس  فرانسوی ، « دکتر پیرژانه » ( Pierre Janet   ) : « علم هیپنوتراپی نسبت به سایر درمان ها در امور پزشکی ، بسیار بی خطر تر بشمار می رود . زیرا در علم پزشکی برخی از درمان ها ، تجویز داروهای قوی ،  بی هوشی ها ، جراحی ها و یا انجام یک تزریق اشتباه ، خطرناک بوده و حتی خطر جانی ممکن است در پی داشته باشد ؛ اما هیپنوتیزم درمانی برای مردم فاقد خطر می باشد . »

      بدیهی است تحقق چنین تحول علمی در حراست و حفاظت از بهداشت روانی عمومی در جامعه ، مستلزم کمک ها و حمایت های دولتی و هم یاری مردمی نسبت به تاسیس مراکز تحقیقاتی ، آموزشی و درمانی در رشته علوم هیپنوتیزم و مانیه تیزم در کشور است تا بدین وسیله با آموزش و تربیت افراد واجد الشرایط در این رشته علمی ، از تخصص ، تبحر و تجربیات کافی برخورد شوند و سپس با گذراندن آزمون های لازم و کسب احراز صلاحیت های علمی و اخلاقی و اخذ پروانه رسمی درمانگری و آموزشی در رشته هیپنوتیزم ازمراجع زیربط قانونی کشور ، به انجام خدمت بپردازند.

  اگر انسان  مراحل و مراتب خود شناسی ، خودسازی و خدا شناسی را با تمرین مراقبه های تزکیه نفس ، تلقین به نفس مثبت بطور مکرر ، منظم مستمر با برنامه ریزی انجام دهد ، بدون تردید با ارتقاء عزت نفس و اعتماد به نفس خویش قادر خواهد بود که هرگونه خاطرات ایذایی و افکار منفی و عادات مخرب (ذهنی و عملی) و درمان با هیپنوتیزم با شیوه شرطی سازی ، بیش از ۲۰۰ نوع بیماریهای سایکوسوماتیک ( روان تنی )  از جمله : * ترسهای مرضی (فوبیا)  * وسواس  * خشم ، عصبیت و پرخاشگری  * افسردگی  * اضطراب ، ترس و استرس   * اعتیاد و الکلیسم * اختلالات خواب  * اختلالات رفتاری  * اختلالات چند شخصیتی  * اختلالات و انحرافات جنسی و….. را از ضمیر ناخود آگاه خویش خارج و حذف کرده و با پاکسازی جایگاه ذهن ناخودآگاه ، قطعا زمینه تسلط بر نفسانیات خود ، آرامش باطنی ، روشن بینی ، خلاقیت ، موفقیت و تندرستی سعادتمندی فراهم می شود .

  عالم ربانی، علامه طباطبایی (ره) فرمود : خدا ، شخصیت را باید عطا فرماید . با چیزهای دنیوی ، انسان هرگز کسب نمی کند .لذا از خدا بخواهیم .

   در اینجا لازم می دانم که اسامی ۳ تن از اساتید ایرانی که در رشته هیپنوتیزم در جهان ، نابغه بشمار می روند اشاره نمایم :

۱-مرحوم دکتر فریدون فریور ، نابغه هیپنوتیزم جهان

دکتر فریدون فریور به سال ۱۳۰۳ در تبریز متولد و دوره تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاه و محضر پدر گذرانیده و سپس تحصیلات خود را در دانشکده حقوق، دانشگاه تهران به پایان رسانیده.ایشان از ۱۳ سالگی دانش مانیه تیزم، هیپنوتیزم و تلقین را در محضر پدر (عبداله زاده فریور) فرا گرفته و در این علم تاکنون تحقیقات و مطالعاتی انجام داده که کتاب نقطه سیاه (۱۳۲۵)و هیپنوتیزم و تلقین (۱۳۳۹) از دهها آثار ارزشمند او می باشد که منتشر شده است. روحش شاد .

۲-مرحوم دکتر شعبان طاووسی ، معروف به « کابوک»  نابغه هیپنوتیزم جهان – وی نابغه هیپنوتیزم جهان معروف به کابوک در سال۱۳۱۲در  قزوین به دنیا آمد. شعبان طاووسی  عضو سابق انجمن هیپنوتیزم بالینی آمریکا و از شاگردان هاری آرونز بود. وی سال ۱۳۳۷ یعنی در سن ۲۵ سالگی لیسانس حقوق خود از دانشگاه تهران گرفت و ده سال بعد با تحصیل فوق لیسانس به تحقیق در زمینه هیپنوتیزم نیز پرداخت، سپس او گواهینامه روانشناسی هیپنوتیزم و یوگا را از آمریکا دریافت کرد .

آثار بنیانگذار هیپنوتیزم در ایران :      *-خودهیپنوتیزم  *-روانشناسی هیپنوتیزم  *-دنیای دوم هیپنوتیزم *-آیین درس خواندن *-تقویت حافظه با هیپنوتیزم یا کنکور با هیپنوتیزم  *-هیپنوتیزم و چار    *-مدیکال هیپنوتیزم برای پزشکان   *-دنیای دوم هیپنوتیزم *-برگ زرین خاطرات کابوک   *-خاطرات هیپنوتیزم در فرانسه  *-خاطرات هیپنوتیزم در زندان اوین *-خاطرات هینوتیزم در آمریکا *-جزوه آموزشی متافیزیک و پرورش نیروهای درون *-آموزش خود هیپنوتیزم با شمع .

پروفسور شعبان طاووسی ، معروف به « کابوک»  نابغه هیپنوتیزم جهان در   ۱۳۷۱ در سن ۵۹  سالگی از دنیا رفت .  روحش شاد .

۳- دکترحسین الماسیان ، نابغه هیپنوتیزم جهان

  دکتر حسین الماسیان در سال ۱۳۳۷ در زمینه هیپنوتیزم با محمد عنقا که از استادان در زمینه عرفان بود آشنا شد و در کنار او به مدت ۲ سال به فراگیری عرفان پرداخت.   وی سپس در تهران در دیدار با دوستی صمیمی با یوگا آشنا و بدان علاقه‌مند شد. او حدود دو سال بعد در سال ۱۳۴۰ کتاب یوگا و روان تنی را ترجمه و منتشر کرد. در سال‌های ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۷ موفق به دریافت لیسانس ادبیات عرب از دانشگاه تهران و فوق لیسانس علوم تربیتی از دانشگاه علوم تربیتی دانشگاه تهران گردید.  وی اولین سفرهای خود به هند و هیمالیا برای تحقیق در مسائل باطنی را در سال ۱۳۴۸ آغاز نموده و در دیدار با ساتیا سای بابا و همچنین با حضور در آشرام شیواندا در هیمالیا به کسب تجربه پرداخت. این سفرها تا سال ۱۳۵۷ انجام می‌شد. پس از آن فعالیت‌های حسین الماسیان در زمینه هیپنوتیزم صورت جدی‌تری به خود گرفت.

   حسین الماسیان با فریدون فریور (از پیشکسوتان هیپنوتیزم در ایران) دوستی داشت که این دوستی تا زمان حیات فریور ادامه داشته و با یکدیگر جلساتی در زمینه هیپنوتیزم و مسائل مرتبط داشتند.   وی در سال ۱۳۵۴ مجدداً به خرم‌آباد نقل مکان نموده و به عنوان رئیس مرکز مشاوره استان لرستان و سپس به عنوان معاونت آموزشی در اداره کل آموزش و پرورش استان لرستان تا سال ۱۳۶۱ مشغول بود. در سال ۱۳۶۲ مجدداً به تهران رفت و به همکاری با برخی از روانشناسانی که از شاگردان ابراهیم خواجه‌نوری بودند به توصیه قاسم قاضی، استاد علوم تربیتی، پرداخت. همچنین در همین سال با شعبان طاووسی (ملقب به کابوک) آشنا شد.

  حسین الماسیان در سال ۱۳۶۴ کلینیک و مؤسسه فراروانشناسی به نام یاران شید را در ایران تأسیس می‌کند.وی در سال ۱۳۷۵ هجری شمسی به عضویت انجمن هیپنوتراپیست‌های حرفه‌ای آمریکا (N.G.H) درآمد و مدرک هیپنوتیزم و هیپنوتراپی را از این انجمن دریافت نمود.وی در یکی از مصاحبه‌های خود اظهار می‌دارد:    چون هنوز هیپنوتیزم در دنیا به صورت یک رشته تخصصی دانشگاهی در نیامده، من هم مدرک علمی دانشگاهی در این زمینه ندارم اما مدارک هیپنوتراپی و تخصصی من از انجمن NGH امریکاست که بزرگترین و معتبرترین مرکز هیپنوتیزم در جهان است و سابقه تأسیس از سال ۱۹۵۰ را دارد.

    سوابق پروفسور حسین الماسیان ، نابغه هیپنوتیزم جهان :   انجام اولین زایمان طبیعی بدون درد در ایران با هیپنوتیزم در بیمارستان آبان تهران مهر ۱۳۶۹ و شرح کامل در روزنامه کیهان .انجام اولین، دومین، سومین و چهارمین سزارین بدون بیهوشی در جهان در خلال سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۳۸۸ خورشیدی . درمان آسم توأم با تشنج و فشارخون بالا که دارو درمانی بر آن‌ها مؤثر نبوده در بیمارستان دانشکده پزشکی شاهرود طی یک جلسه با نظارت آقای دکتر اخوین از طریق تکنیکهای طب کل‌نگر “Wholestic Medicine”.کاربرد هیپنوتیزم دردرمان بیماری‌های سایکوسوماتیک (میگرن، انواع فوبیا، استرس و اضطراب، ترک عادات، تیک‌های عصبی و عدم اعتماد به نفس).

  اینجانب پس از سال ها تحقیق و آزمون در زمینه ی علوم روانشناسی و فراروانشناسی،کتابی با عنوان : «رساله هیپنوتراپی  » در پاسخ به ۱۰۰۰ سئوال دگر هیپنوتیزم ، خود هیپنوتیزم ، هیپنوتراپی و ذهن ، در دو جلد به رشته تحریر در آورده ام. اما به قول حضرت حکیم ابوعلی سینا ، اعتراف به نادانی خویش ، بزرگ‌ترین دانش است. « تا بدانجا رسید دانش من، که بدانم همی نادانم » .

    اینک این کتاب مذکور را به محضر پزشگان گرام و دانشجویان عزیز بویژه در رشته علوم روان شناسی و پزشکی تقدیم می دارم که برای آموزش و تدریس مورد استفاده قرار گیرد .

                                                                                                          با سپاس و احترام
احمد علامه فلسفی


[۱] ) Dr. Franz Anton Mesmer

[۲] ) Animal Magnatism

[۳] ) Dr. Braid

[۴] ) Dr. Zigmond Froid