فهرست

جمعه ۱۴ تیر ۱۳۹۸ | ۲۳:۵۷ ب.ظ
اثری از احمد علامه فلسفی ؛
مالزی
کتاب “ مالزی” اثر احمد علامه فلسفی توسط انتشارات فراروان شناسی منتشر شد.

    حاصلخیزى زمین و طبیعت مناسب بدون شک عوامل مهمى بوده‌اند تا مالزى یکى از اولین سکونت‌گاه‌هاى بشر باشد. آثار سنگى به دست آمده در لنگونگ در پراک و نیز در غار نباه در سارواک این موضوع را به خوبى تأئید مى‌کند. از اولین ساکنان مالزى به عنوان اورنگ اصلی نام برده مى‌شود که عمدتاً در شبه‌جزیره ساکن بوده‌اند و بعضاً تاکنون نیز شیوه زندگى خود را حفظ کرده‌اند. سابقه . حضور آنها در مالزى احتمالاً به پنج هزار سال قبل باز مى‌گردد.

    در اوایل قرن اول میلادى با ایجاد تماس هاى مداوم تجارى با دنیاى ماوراء جنوب شرقى آسیا به ویژه چین و شبه قاره هند دوران تازه اى براى ساکنان مالزى شروع مى شود. البته تماس با چین بسیار قبل از آن آغاز شده بود با این حال هندوئیسم و بودیسم (فرهنگ هند) تأثیر زیادى در منطقه به جا گذاشت و به تدریج در یک دوره هزارساله این تأثیر در زبان ادبیات و آداب اجتماعى نمودار شد. در طول این دوران که تجارت میان شرق و غرب شتاب قابل ملاحظه اى گرفته بود اولین واحدهاى سیاسى در شبه جزیره و بورنئو پدیدار شد. اولین پادشاهى مهم هندو – بودائى در جنوب شرق آسیا به نام فوجان توسط هندى ها بین سالهاى ۲۰۰ الى ۶۰۰ بعد از میلاد تشکیل گردید. این پادشاهى علاوه بر مالزى و تایلند قسمتهاى بسیارى از هندوچین را هم دربر مى گرفت این پادشاهى علاوه بر مالزى و تایلند قسمتهاى بسیارى از هندوچین را هم دربر مى گرفت .

       دوران هندو – بودائى تاریخ مالزى ، با نفوذ اسلام در منطقه کم‌ کم به اتمام رسید. اسلام در ابتدا توسط تجار هندى و عرب به منطقه آورده شد و به تدریج توسعه یافت. در سال ۱۴۰۲ در ایالت مالاکا یک حکومت سلطنتى تشکیل گردید و به زودى نفوذ زیادى پیدا کرد. بنیان‌گزار این سلطنت بعدها به دین اسلام گروید و نام خود را مگات اسکندرشاه گذاشت و دین اسلام را در قلمرو خود ترویج نمود. جانشین اسکندرشاه به نام مظفرشاه با کمک مسلمانان پس از فرونشاندن اغتشاشاتى که پیش آمده بود توانست تمام شبه‌جزیره مالایا و قسمتى از سوماترا را تسخیر کند و یک کشور کاملاً مهم از لحاظ تجارى و فرهنگى و کشاورزى در بین کشورهاى هند و چین به‌وجود آورد. این دوره از تاریخ مالزى به عصر طلائى مالایا مشهور است. با سقوط مالاکا، سلطان برونئى وظیفه گسترش اسلام را در منطقه به عهده گرفت. 

     در ۱۷۸۶ استعمارگران انگلیسى که چشم طمع به این قسمت از آسیا داشتند توسط کمپانى انگلیسى هند شرقى شروع به فعالیت و نفوذ در این منطقه نمودند و با اجازه پنانگ از سلطان کداه مقدمه نفوذ استعمارى خود را فراهم کردند. علاوه بر پنانگ ،  انگلیسى ها خصوصاً به دو منطقه دیگر یعنى سنگاپور و مالاکا چشم طمع داشتند. در ۱۷۹۵ انگلیسى ها مالاکا را تسخیر کردند زیرا مى ترسیدند که حکومت استعمارى فرانسه آنجا را پایگاه کشتى هاى جنگى خود نموده و مقدمه نفوذ در شبه جزیره مالایا را فراهم آورد. در ۱۸۲۴ مالایا به دو قسمت تحت نفوذ انگلیس و هلند تقسیم شد. در ۱۸۷۴ انگلیس با تحمیل قرارداد پانگ کور به سلاطین پراک و سلانگور اولین قدم را براى کنترل مستقیم تمام شبه جزیره برداشت و تا ۱۸۹۵ قسمت اعظم شبه جزیره مستعمره انگلیس شد.    

    سرانجام مالزی در سال ۱۹۵۷ از سلطه استعمار انگلیس استقلال یافت و سپس حکومت سلطنتی دوره‌ای را پذیرفت. بر اساس قانون اساسی مالزی، پادشاه، از میان ۹ سلطان ایالت‌های مختلف مالزی از ۱۳ ایالت، بطور دوره‌ای و برای مدت ۵ سال انتخاب می‌شود. پادشاه در مالزی دارای اختیارات و وظایف تشریفاتی است و بر اساس توصیه‌های مجلس و کابینه عمل می‌کند.پادشاه در مقام فرماندهی کل نیروهای مسلح کشور دارای اختیاراتی رسمی بوده و به عنوان بالاترین مقام کشور، تنفیذ نخست وزیر (پس از انتخاب شدن وی از طریق پارلمان) و توشیح پیشنهاد انحلال مجلس یا عدم قبول آن را بر عهده دارد انتصاب قضات دادگاه فدرال و دادگاه‌های عالی از جمله معدود وظایف پادشاه است. تصمیمات پارلمان نیز به سمع و نظر شاه می‌رسد ولی وی اجازه اظهار نظر ندارد. انحلال مجلس هم از معدود اختیارات پادشاه محسوب می‌شود. قوه قانونگذاری مالزی متشکل از دو مجلس سنا و مجلس نمایندگان است که ۴۰ نفر از ۶۹ عضو مجلس سنا را پادشاه انتخاب می‌نماید.

    کشور مالزی در جنوب شرقی آسیا واقع شده و پایتخت آن کوالالامپو می باشد و از لحاظ جغرافیائی از دو قسمت  سزمین کاملاً جدا  با ۱۳  استان تشکیل شده است .که ۱۱ استان در سرزمین اصلی و ۲ استان دیگر در جزیره ساراواک  (    ( sarawakو  صبا ح   ( (  sabah دارند. وسعت کل این کشور ۳۳۲،۰۰۰ کیلومتر مربع است    (شامل شبه ‌جزیره مالزى به وسعت ۱۳۱،۵۸۷ کیلومتر مربع و مالزى شرقى به وسعت ۱۲۴،۴۴۹ کیلومتر مربع)  که از این مقدار ۳۲۸٫۵۵۰ کیلومتر مساحت خاکی و ۱٫۲۰۰ کیلومتر آن در محدوده آبی قرار دارد. 

    سرزمین مالزی دربردارنده دو ناحیه جغرافیائی است که  دریاى چین جنوبى به فاصله ۶۴۰ کیلومتر میان این دو قسمت فاصله انداخته است. منطقه Peninsular که در مجاورت کشورهای سنگاپور و تایلند قرار گرفته و جزیره Borneo در شرق مالزی در طول دریای چین جنوبی قرار دارد. به عبارت دیگر ، منطقه Peninsular به دو ساحل شرقی و غربی تقسیم شده است.  این کشور با جمعیتی بالغ بر  30 میلیون نفر جمعیت می باشد که از ۴ فرقه اصلی ۵۰٫۴% مالایی، ۲۳٫۷% چینی، ۱۱%  بومی های اولیه و ۷٫۱% را هندیان تشکیل می دهند.

   اینک کتاب حاضر به نام کشور مالزی  ، تدوین شده است که امید است مورد استفاده علاقه مندان قرار گیرد .

                                                              با سپاس و احترام

                                                          احمد علامه فلسفی

برچسب‌ها: ،