فهرست

جمعه ۱۴ تیر ۱۳۹۸ | ۲۳:۵۲ ب.ظ
اثری از احمد علامه فلسفی ؛
فنلاند
کتاب “ فنلاند” اثر احمد علامه فلسفی توسط انتشارات فراروان شناسی منتشر شد.

    جمهوری فنلاند ، کشوری است در منطقه اسکاندیناوی در شمال اروپا. این کشور ۶ میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت آن هلسینکی است. حدود یک میلیون نفر از جمعیت کشور در منطقه کلان‌شهری هلسینکی زندگی می‌کنند. فنلاند از شمال با نروژ، از شرق با روسیه، از غرب با سوئد همسایه‌است. خلیج بوتنی در غرب، خلیج فنلاند در جنوب و دریای بالتیک در جنوب غربی آن قرار دارد.

    این کشور با مساحتی بالغ بر ۳۳۸٬۱۴۵کیلومتر مربع  و با ۲۰،۰۰۰ جزیره به وسعتی بیش از ۱۰۰،۰۰۰ کیلومتر مربع دارد. تابستان فنلاند بسیار درخشنده و گرم و کوتاه و زمستان آن بسیار تاریک، سرد و بسیار بلند دارد. در لاپلند در شمال فنلاند به مدت دو ماه تمام در زمستان خورشید طلوع نمی‌کند و در تابستان نیز دو ماه غروب آفتاب وجود ندارد.

    قرار داشتن یک سوم از خاک فنلاند در بالای مدار شمالگان، این کشور را پس از ایسلند، به شمالی‌ترین کشور جهان مبدل ساخته‌است. در شمالی‌ترین نقطه فنلاند تابستان‌ها خورشید برای ۷۳ روز غروب نمی‌کند !  و همه ۲۴ ساعت روز هوا روشن است!  در زمستان نیز ۵۱ روز خورشید طلوع نمی‌کند. به علت نامساعد بودن آب و هوای شمال فنلاند، جمعیت بسیار کمی در این مناطق زندگی می‌کنند.این کشور از نظر مساحت ششمین کشور اروپاست.

    در حدود ۱۰،۰۰۰ سال قبل، مهاجرت انسانها به فنلاند آغاز شد. آنها از مشرق یعنی روسیه کنونی و همچنین از جنوب و از منطقه بالتیک به فنلاند آمدند. مبدا و ریشه زبان فنلاندی از ناحیه مرکزی روسیه می باشد ولی زبان فنلاندی از زبان های بالتیک و ژوئن نیز تاثیر گرفته است. بیشتر از ۸۰۰ سال از حضور جمعیت سوئدی زبان در فنلاند می گذرد.در قرن دوازدهم فنلاندی‌ها برای حفظ خود در مقابل دشمنان خویش بخصوص روس‌ها، از سوئد طلب کمک کردند و بدین گونه فنلاند به تصرف سوئد درآمد.

     از قرون وسطی تا آغاز سده ۱۸۰۰ میلادی، فنلاند برای مدت ۶۰۰ سال، بخشی از کشور سوئد بود. در این زمان دو کشور سوئد و روسیه چندین بار بر سر تسلط یافتن بر فنلاند با هم وارد نبرد شدند. نهایتا در سال ۱۸۰۹ یعنی در زمانی که روسیه در جنگی که بر علیه سوئد در گرفته بود پیروز شد، کل خاک و کشور فنلاند تحت سلطه روسیه درآمد. در واقع سوئد در نبرد با روسیه در سال ۱۸۰۹ میلادی، فنلاند را به آلکساندر اول تزار روسیه واگذار کرد. در فاصله سالهای ۱۹۱۷-۱۸۰۹ میلادی، فنلاند جزو خاک و کشور روسیه بود. در این زمان فنلاند دارای خود مختاری بود یعنی فنلاندی ها می توانستند درباره بسیاری از مسائل خود بصورت مستقل تصمیم گیری کنند. ولی امپراطور روسیه حاکم فنلاند بود . درسال ۱۹۰۷ مردم فنلاند دارای مجلس قانونگذاری و حق رأی شدند.

    در اواخر جنگ جهانی اول یعنی زمانیکه مجلس فنلاند در مورخه ۶ دسامبر سال ۱۹۱۷ استقلال فنلاند را پذیرفت، فنلاند از روسیه جدا شد. در واقع با روی کار آمدن بلشویک‌ها در روسیه در سال ۱۹۱۷، پارلمان فنلاند استقلال این کشور را اعلام کرد . در آن زمان فنلاند استقلال یافت و این روز هنوز تحت عنوان روز استقلال فنلاند جشن گرفته می شود.

     در سال ۱۹۲۰ شوروی نیز استقلال فنلاند را به رسمیت شناخت. پس از جنگ جهانی دوم این کشور بدلیل همکاری با آلمانها در حمله به شوروی مجبور شد تا به این کشور غرامت بپردازد و این وضعیت تا فروپاشی شوروی ادامه داشت. در اواخر ماه نوامبر سال ۱۹۳۹ ارتش جماهیر شوروی به فنلاند حمله کرد. در طول جنگ جهانی دوم دو جنگ بین فنلاند و اتحاد جماهیر شوروی سابق روی داد که یکی از آنها جنگ زمستانی بود که در سالهای ۱۹۴۰-۱۹۳۹ اتفاق افتاد و دیگری ادامه جنگ بود که در سالهای ۱۹۴۴-۱۹۴۱ روی داد. در نتیجه این جنگها فنلاند مناطق زیادی را از دست داده و به اتحاد جماهیر شوروی سابق واگذار کرد. بیش از ۴۰۰،۰۰۰ فنلاندی از مناطق از دست رفته به نواحی که در دست فنلاند باقی مانده بود، پناهنده شدند. هم اکنون روابط دو کشور روابطی دوستانه و براساس احترام متقابل است.

نظام حکومت فنلاند استقلال یافته و تبدیل به جمهوری گردید که در آن وضع قوانین بر عهده مجلس است که با رای مردم انتخاب می شود. به جای پادشاه یا امپراطور، رئیس جمهور در راس دولت قرار می گیرد.

…، اینک کتابی را که تحت عنوان « جمهوری فنلاند » پیش رو دارید ، مولف تلاش خود را در حد مقتضی برای تدوین اجمالی آن بکار برده است تا این اثر به نحو مطلوب به زیور طبع آراسته شود تا مورد استفاده علاقه مندان برای آشنایی با این کشور،  قرار گیرد .

                                                                                    با سپاس و احترام

                                                                                                  احمد علامه فلسفی