فهرست

شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸ | ۱۵:۲۷ ب.ظ
اثری از احمد علامه فلسفی ؛
سوئد
کتاب “ سوئد” اثر احمد علامه فلسفی توسط انتشارات فراروان شناسی منتشر شد.

پادشاهی سوئد کشوری است در شمال اروپا در شبه‌جزیره اسکاندیناوی. از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنی، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه‌است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشوراستکهلم است.

 سوئد با مساحت ۴۴۹٬۹۶۴ کیلومتر مربع، کمابیش اندازه عراق و چهارمین کشور بزرگ اروپا از نظر مساحت می‌باشد. جمعیت سوئد بیش از ۱۱ میلیون نفر است.

  حکومت کشور سوئد پادشاهی مشروطه است و دولت به شکل پارلمانی اداره می‌گردد. پادشاه در این کشور مقامی تشریفاتی است و کشور رانخست وزیر اداره می‌کند. پس از پایان جنگ سرد، سوئد در تاریخ ۱ ژوئن ۱۹۹۵ به کشورهای عضو ناتو پیوست اما بعدها همانند کاری که در قبال منطقه یورو کردند، با یک رفراندوم از ناتو خارج شدند. سوئد همچنین عضو سازمان ملل متحد، شورای اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، شورای نوردیک و مدل نوردیک می‌باشد. سوئد هشتمین سرانه تولید ناخالص داخلی را در جهان دارا می‌باشد و از جایگاه خوبی در جنبه‌های مختلف ملی مانند کیفیت زندگی، آزادی شهروندی، بهداشت، آموزش، اختلاف طبقاتی، رفاه و توسعه انسانی دارد.

 مردم سوئد همراه با مردمان نروژ، ایسلند و دانمارک از شاخه ژرمنی اقوام هندواروپایی بوده و تبارشان به وایکینگ‌ها می‌رسد. کیفیت زندگی شهروندان سوئدی بالا و نرخ بیکاری در آن کشور پایین است و اقتصاد آن بر پایه مشارکت مردم در سرمایه‌گذاری‌ها استوار است.

 مردم این کشور حدود ۱۰،۰۰۰ سال پیش به سوئد آمدند. برای هزاران سال، آنها شکارچیان و گردآورنده بودند. نام سوئد از جنگ قبیله Svea گرفته شده است که تقریبا ۵۰۰ پادشاهی قدرتمند به شمار می آید. سوئدی ها از سرزمین سوورگوی خود یاد می کنند که به معنی “سرزمین سوئا” است. Svea شروع به حملات در امتداد سواحل شمال اروپا کرد و به عنوان وایکینگها شناخته شد، که به معنای “دزدان دریایی” در یک زبان اسفوردی قدیمی است. بعضی از وایکینگهای سوئدی اغلب از افرادی که در سرزمین های خود به سر می بردند، سرقت می کردند. دیگران با تجارت کالاها و بردگان ثروتمند شدند.

 سوئد، مانند کشور همجوارش نروژ، دارای سنگ نگاره‌های بسیاری در سراسر کشور است، بیشترین تمرکز این سنگ نگاره‌ها در استان بوهوسلان، اطراف گملبی و وستویک در شهرهای شمالی کالمار می‌باشد. نخستین سنگ نگاره‌ها با قدمتی بیش از ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد، در استان یمتلاند یافت می‌شوند. آنها حیوانات وحشی مانند گوزن، خرس و فک را به تصویر کشیده‌اند. دوره ۲۳۰۰–۵۰۰ پیش از میلاد دوره فشرده‌ای از کنده کاری روی سنگ بوده با نقشهایی با موضوع کشاورزی، جنگ، کشتی، حیوانات اهلی، و غیره.

  سوئد کشوری است که سرگذشت عجیب و پیچیده‌ای را به خود دیده و در هر دوره‌ای سبکی متفاوت از سلطه‌گری و پادشاهی را تجربه کرده است. دو هزار سال قبل، مردمی که از در جنوب اسکاندیناوی و شمال آلمان زندگی می‌کردند و از آنها به‌عنوان قوم آسور یاد می‌شد، توانستند با مهاجرت به سمت سرزمین‌های جنگلی و پر آب محل مناسبی برای سکونت پیدا کنند که این سرزمین در واقع سوئد فعلی است.

…، اینک کتابی را که تحت عنوان « پادشاهی سوئد » پیش رو دارید، مولف تلاش خود را در حد مقتضی برای تدوین اجمالی آن بکار برده است تا این اثر به نحو مطلوب به زیور طبع آراسته شود تا مورد استفاده علاقه مندان برای آشنایی با این کشور، قرار گیرد.

                                                                                      با سپاس و احترام

                                                                                      احمد علامه فلسفی