فهرست

جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۹:۴۰ ب.ظ
اثری از احمد علامه فلسفی ؛
بلاروس
کتاب “ بلاروس” اثر احمد علامه فلسفی توسط انتشارات فراروان شناسی منتشر شد.

به نام خدا

مقدمه :

       جمهوری بلاروس Belaruś  ، مساحت کشور بلاروس ۲۰۷٬۵۹۵ کیلومتر مربع ( حدود یک هشتم وسعت سرزمین ایران ) و با جمعیتی بالغ بر ۱۰ میلیون نفر ( یک هشتم تعداد جمعیت ایران ) . بلاروس یک کشور دور از دریا در اروپای خاوری است که با کشورهای روسیه، اوکراین، لهستان، لیتوانی، و لتونی هم‌مرز است. پایتخت آن شهرمینسک است، و شهرهای مهم دیگر آن برست، برست، گرودنو، گومل، موگلیف و ویتبسک هستند.  بلاروس شامل نواحی گسترده‌ای از سرزمین‌های باتلاقی (تالابی) می‌باشد. دریاچه‌ها و رودخانه‌ها این کشور را بریده بریده نموده‌اند. جنگل‌ها ۳۴٪ کل مناظر این کشور را پوشانده‌اند، و محصولات جنگلی را یکی از پررونق‌ترین منابع طبیعی برای این سرزمین می‌کنند. دیگر منابع طبیعی که می‌توان در بلاروس یافت شامل ذخایر زغال سنگ نارس، مقادیر اندکی نفت و گاز طبیعی، گرانیت، دولومیت، سنگ آهک، خاک رسوبی (آهک دار)،گل سفید، ماسه، شن و خاک رس می‌شود. در حدود یک پنجم این سرزمین، بیشتر در ایالات جنوب خاوری و گومیل و ماگیلیوف هنوز تحت تأثیر انفجار سال ۱۹۸۶ درفاجعه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل، اوکراین قرار دارد. با این که مقدار پرتوافکنی از زمان فاجعه تاکنون (تا یک درصد) کاهش یافته، بیشتر این ناحیه به عنوان نواحی غیرقابل سکونت درنظر گرفته شده‌است.

     از منظر تاریخی ، بین قرون ۶ و ۸ ا  میلادی ، آنچه که هم اکنون به نام بلاروس نامیده می‌شود تحت سکونت اسلاوها قرار داشت، که هنوز هم بر آن کشور سیطره دارند. کم‌کم اسلاوهای قدیمی شرق شروع به برقراری ارتباط با ورنجیان‌ها نمودند و کشوری را تحت عنوان روسیه تشکیل دادند، که عمدتاً نواحی اطراف پولوتسک نوین امروزی در بخش شمالی آن کشور در بر می‌گیرد. در قرن ۱۳ میلادی ، این کشور به نحو ناهنجاری تحت تأثیر حمله مغولها قرار گرفت، و نهایتاً بخش‌هایی از روسیه توسط دوک نشین بزرگ لیتوانی بلعیده (تصرف) شد. سرزمین‌های اصلی این دوک نشین شامل نواحی اطراف شهرهای کرناوه، تراکای، ویلنیوس، بودند، اما خود دوک نشین اغلب در حال نبرد بود و فتوحات مشهوری را علیه مغول‌ها در شرق، ترکها در جنوب و سرداران تیوتونیک در غرب داشتند. تا قرن ۱۵ میلادی ، دوک نشین بزرگ لیتوانی تا بخش عمده‌ای از اروپای باختری، از دریای بالتیک تا دریای سیاه گسترش یافت.

   در بیشتر دوران تاریخ، این ناحیه که هم‌اکنون تحت عنوان بلاروس شناخته می‌شود، بخشی از سرزمین‌های دیگر بود که از آن جمله می‌توان به دوک‌نشین پولاتسک، دوک‌نشین بزرگ لیتوانی، همسود لهستان-لیتوانی و امپراتوری روسیه اشاره کرد. در سال ۱۹۲۲، به یک جمهوری در اتحاد شوروی تحت عنوان بلاروسیه SSR تبدیل شد. در نهایت  این سرزمین به‌طور رسمی در ۲۷ اوت ۱۹۹۰، حاکمیت خود را اعلام نمود و در پی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، استقلال خود را به عنوان جمهوری بلاروس در ۲۵ اوت ۱۹۹۱ اعلام کرد.

در تاریخ ۱۱ اکتبر ۲۰۱۵ انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد. رئیس جمهور کنونی بلاروس، الکساندر لوکاشنکو که از سال ۱۹۹۱ میلادی در همه انتخابات ریاست جمهوری برنده‌شده، برای پنجمین بار پیاپی با ۸۴٪ آرا برنده شد.

        اینک کتاب حاضر تحت عنوان « جمهوری بلاروس » ، در حد اقتضای پژوهش مولف تدوین شده است . امید است مورد استفاده علاقه مندان قرار گیرد .

                                                                                                                                                                 با سپاس و احترام- احمد علامه فلسفی