فهرست

جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۸:۲۵ ب.ظ
اثری از احمد علامه فلسفی ؛
آلمان
کتاب “ آلمان” اثر احمد علامه فلسفی توسط انتشارات فراروان شناسی منتشر شد.اثری از احمد علامه فلسفی ؛

مقدمه

   جمهوری فدرال آلمان ،کشوری در قاره اروپا که پایتخت آن برلین است. مساحت آن  ۳۵۷٬۱۶۸ کیلومتر مربع است و با ۸۲ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور اروپا است.

      آلمان در اروپای غربی و اروپای مرکزی قرار دارد و از شمال با کشور دانمارک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس، از جنوب غرب با فرانسه و لوکزامبورگ و از شمال غرب با بلژیک و هلند مرز مشترک دارد.. آلمان همچنین از جنوب با دریاچه کنستانس که سومین دریاچه بزرگ دراروپای مرکزی است، هم‌مرز است آلمان از نظر مساحت، هفتمین کشور بزرگ اروپا و ۶۲مین کشور بزرگ جهان است.

   اولین حضور جامعه انسانی در سرزمین امروزی آلمان به حدود ۱۳۰٫۰۰۰ تا ۲۳۰٫۰۰۰ سال پیش و انسان‌های نئاندرتال بازمی‌گردد. رمی‌ها  اولین گروه از انسان‌های متمدن بودند، که در آلمان ساکن شدند.  تاریخ آلمان را می‌توان چند بخش عمده براساس رویدادهای واقع شده، تقسیم کرد:

۱- آلمان باستان – ژرمن‌ها در دوران باستان آمیزه ناهمگونی از قبایل بودند که اروپا را در محدوده میان رودخانه‌های راین و ویستولا و میان رود دانوب و دریای شمال و دریای بالتیک اشغال می‌کردند.

۲-   رومیان برای شناسایی این اقوام صفت گرمانوس را به کار می‌بردند . با تصرف سرزمین گل (۵۱ قبل از میلاد) در غرب اروپا توسط ژولیوس سزار امپراتور وقت روم، جنگ‌های میان ژرمن‌ها و رومیان در کرانه‌های رود راین برای اولین بار به وقوع پیوست. این جنگ‌ها در آغاز با پیروزی نیروهای رومی همراه بود ولی نیروهای رومی هرگز درصدد اشغال دایمی مناطق آنسوی رود راین برنیامدند و این رودخانه همواره از سوی رومیان به عنوان مرز ایده ال امپراتوری روم و ژرمن‌ها شناخته می‌شد.

   3-   فرانک‌ها دیگر ژرمن‌هایی بودند که از گرمانیا به سوی غرب روانه شدند. فرانک‌ها با شکاندن رومیان، در سرزمین گل، حکومت اشان را پایه نهادند، به مسیحیت گرویدند و این سرزمین را پایگاه تاخت و تازهای پسین شان به سرزمین‌های خاوری و دل امپراتوری روم کردند. در شمال نیز فرانک‌ها، دیگر قبایل ژرمن را فرمانبردار خود کردند و رفته رفته امپراتوری بزرگی را به هم آوردند که مهار همه اروپای باختری مگر شبه جزیره ایبری را در دست داشت. اوج اقتدار امپراتوری فرانک در روزگار شارلمانی بود. او توانست شمال ایتالیا، از جمله رم را به قلمرو اش بیفزاید. پس از ورود اش به رم، پاپاو را امپراتور روم لقب داد. پس از شارلمان بنا بر سنت ژرمنان، قلمرو اش میان پسران اش بخش شد. سرانجام با تجزیه شدن امپراتوری شارلمانی، در نواحی شرقی قلمرو آن، امپراتوری قرون وسطایی آلمان شکل گرفت.

۴- دوران پادشاهی مقدس روم بود که در زمان پادشاهی اوتوی اول معروف به اوتوی کبیر، که از سال ۹۳۶ میلادی آغاز شد؛ با تأسیس امپراتوری جدیدی، بر وحدت آلمان‌ها افزوده گشت؛ و آلمان به صورت یکی از مطرح‌ترین قدرت‌های اروپایی درآمد. اختلافات امپراتوری آلمان با مقام پاپ که از زمان هنری سوم و هنری چهارم بروز کرده بود، منجر به قطع روابط با پاپ در زمان پادشاهی شارل چهارم شد.

 5-اصلاحات مذهبی مارتین لوتر،  مذهب پروتستان را به وجود آورد و اتحادیه پروتستان‌ها به سال ۱۶۰۸ تشکیل شد. جنگ‌های ۳۰ ساله که سراسر اروپا را فراگرفت(۱۶۱۸ تا ۱۶۴۸) موجب شد در داخل سرزمین آلمان دو دولت نیرومند اتریش و پروس به وجود آمد.

آلمان نازی

     در انتخابات سال ۱۹۳۲ حزب ناسیونال سوسیالیست به رهبری آدولف هیتلر حائز اکثریت آرا شد. در ۱۹۳۳ جمهوری وایمار سقوط کرد. آلمان نازی با تحریک لهستان و حمله به لهستان در اوت ۱۹۳۹، جنگ جهانی دوم را آغاز کردبا نزدیک شدن نیروهای متفقان به برلین آدولف هیتلر پس از ازدواج با معشوقه‌اش اوا براون و به زندگی او پایان دادن، خودکشی کرد. در می ۱۹۴۵برابر با اردیبهشت ۱۳۲۴، با ورود نیروهای متفقان به برلین، جنگ جهانی دوم در اروپا با شکست آلمان و متحدانش در ۱۹۴۵ پایان یافت.پس از جنگ، متفقین  ، آلمان را میان خود تقسیم کردند. روسیه شوروی که زودتر از دیگر متفقان به برلین رسیده بود، پایتخت و پیرامون اش را اشغال کرد. آمریکا، فرانسه، بریتانیا، هر یک بخش‌هایی از کشور را در دست گرفتند.

    در سال ۱۹۴۹، با بالا گرفتن جنگ سرد میان بلوک شرق و غرب، جمهوری‌های آلمان شرقی و آلمان غربی شکل گرفتند. برلین نیز میان دولت‌های غربی و روسیه شوروی دو نیم شد. بخش شرقی پایتخت آلمان شرقی شد و بخش غربی اش چونان جزیره‌ای میان آلمان شرقی، به آلمان غربی تعلق گرفت. آلمان غربی، با بهره گرفتن از امکانات (نابودگر امپراتوری آلمان کبیر) طرح مارشال ایالات متحده، به سرعت به سوی صنعتی شدن حرکت کرد و آلمان شرقی برای جلوگیری از فرار مردم به آلمان غربی، دیوار برلین را بنا نهاد.

   با فروپاشی شوروی، در آلمان شرقی،« اریش هونکر »  استعفا داد و « اگون کرنتس » به جای او نشست. کرنتس ،  مرزها را باز کرد و دیوار برلین ویران شد. فرو ریختن دیوار برلین نقطه عطفی در تاریخ معاصر است و نشان پایان جنگ سرد محسوب می‌شود. در آلمان غربی نیز، هلموت کهل صدراعظم وقت، خواستار الحاق دو آلمان شد. در اوت ۱۹۹۰، جمهوری فدرال آلمان با اتحاد دو آلمان رسماً اعلام موجودیت کرد.

    آنگلا مرکل ، اولین بانوی صدر اعظم تاریخ آلمان، صدر اعظم آلمان بعد از جنگ جهانی دوم است که از ۲۲ نوامبر سال ۲۰۰۵ بر کرسی قدرت تکیه زد. او همراه با حزب متحد خود سوسیال مسیحی و حزب سوسیال دموکرات آلمان تا سال ۲۰۰۹ دولت ائتلافی را رهبری کرد. پس از انتخابات فدرال در سال ۲۰۰۹ و خروج سوسیال دموکرات‌ها از دولت، مرکل دولت ائتلافی جدید را با مشارکت حزب دموکرات آزاد تشکیل داد.

     مرکل  در  اولین انتخابات مشترک هر دو آلمان شرقی و غربی در دسامبر ۱۹۹۰ و از ایالت «مکلنبورگ-فورپومرن» که از ایالات آلمان شرقی سابق بود، به پارلمان راه یافته  و از سال ۲۰۰۰ تا کنون رئیس اتحادیه دموکرات مسیحی‌ها بوده است. شهروندان آلمان ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۷ (به پای صندوق‌های رای رفتند تا با شرکت در انتخابات پارلمانی، نمایندگان خود در بوندس‌تاگ را انتخاب کنند. ۶۱.۵ میلیون نفر در این انتخابات شرکت کرده و رای خود را در ۲۹۹ حوزه انتخابی به صندوق‌ها ریختند. بر اساس نتایج قطعی اعلام شده، اتحاد دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی (CDU/CSU) به رهبری آنگلا مرکل توانست با کسب ۳۳ درصد آرا پیروز انتخابات شود. به این ترتیب خانم مرکل ۶۳ ساله برای چهارمین مرتبه به مقام صدراعظمی آلمان نایل آمد .

     لازم به ذکر است که جمهوری فدرال آلمان ، اکنون در تمام عرصه های علمی از جمله علوم و فنون صنعتی و فناوریها ، یکی از مهمترین کشورهای پیشرفته جهان بشمار می آید.  اینک مولف کوشیده است کتاب حاضر تحت عنوان « جمهوری فدرال آلمان  » را در حد مقتضی ، تدوین نماید که امید است مورد استفاده علاقه مندان قرار گیرد.

                                                                                           با سپاس و احترام

                                                                                       احمد علامه فلسفی