فهرست

سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ | ۰۳:۴۷ ق.ظ
اثری از احمد علامه فلسفی ؛
ایتالیا
کتاب “ ایتالیا” اثر احمد علامه فلسفی توسط انتشارات فراروان شناسی منتشر شد.

اثری از احمد علامه فلسفی ؛

     ایتالیا ، کشوری  با کل مساحت ۳۰۱٬۳۵۳ کیلومترمربع ( تقریبا یک پنجم مساحت ایران ) در جنوب قاره اروپا است که از آن ۲۹۴۰۲۹ کیلومتر مربع خشکی و ۷۲۱۰ کیلومتر مربع آب است. ۷۶۰۰ کیلومتر ساحل دارد.  جزایر ساردنی و سیسیل در دریای مدیترانه نیز جزو ایتالیا است. این کشور از شبه‌جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردِنی دردریای مدیترانه تشکیل شده‌است. مرزهای این کشور ۲۹۳۲۱ کیلومتر است که با این کشورها مرز مشترک دارد: اتریش- فرانسه- واتیکان -سان مارینو – اسلوونی – سوئیس .

   امروزه ایتالیا کشوری توسعه‌یافته‌است و جزو گروه هشت به‌شمار می‌آید. واحد پول این کشور یورو و زبان رسمی آن ایتالیایی است. جمعیت ایتالیا ۶۲ میلیون نفر است و ۹۱٫۶ درصد مردم آن مسیحی هستند.

   ایتالیا پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیا است. ایتالیا آب‌وهوای معتدل فصلی دارد و آب‌وهوای مناطق ساحلی آن با شرایط هوایی کوهستان‌های داخلی تفاوت زیادی دارد. توضیح اینکه  آب و هوای ایتالیا مدیترانه‌ای است و در شمال به دلیل وجود رشته‌کوه آلپ سرد، در جنوب خشک و در کل کشوری تقریباً گرم است.بلندترین نقطه آن کوه مونته بیانکو با ارتفاع ۴۸۰۸ متر از سطح دریا و کمترین ارتفاع آن دریای مدیترانه‌است.

    دو کشور مستقل بسیار کوچک به نام‌های واتیکان و سان مارینو در درون خاک ایتالیا قرار دارند و یک تکه از خاک ایتالیا نیز بیرون از خاک اصلی این کشور و در سوئیس قرار دارد که کامپیونه دیتالیا نامیده می‌شود.شهر رم، پایتخت ایتالیا، به عنوان پایتخت امپراتوری روم و اقامتگاه پاپ، برای سده‌های پیاپی از مراکز سیاسی و مذهبی تمدن غرب بود.  پس از فروپاشی امپراتوری روم، منطقه ایتالیا به مناطق و شهرهای خودگردان بسیاری تقسیم شده‌بود (ازجمله جمهوری ونیز و دولت کلیسا) ولی واحدهای مختلف سیاسی در منطقه ایتالیا در سال ۱۸۶۱ متحد شده و کشور کنونی ایتالیا را به‌وجود آوردند.  مردم ایتالیا ، با فرهنگ ، با تمدن و علاقه مند به مطالعه کتاب ،علم و دانش و هنر هستند .

…، اینک کتابی را که تحت عنوان « جمهوری ایتالیا » پیش رو دارید ، مولف تلاش خود را در حد مقتضی برای تدوین اجمالی آن بکار برده است تا این اثر به نحو مطلوب به زیور طبع آراسته شود و مورد استفاده علاقه مندان قرار گیرد .

                                                                               با سپاس و احترام

                                                                         احمد علامه فلسفی