فهرست

سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ | ۰۳:۳۹ ق.ظ
اندونزی
کتاب “ اندونزی ” اثر احمد علامه فلسفی توسط انتشارات فراروان شناسی منتشر شد.

اثری از احمد علامه فلسفی ؛

مقدمه :

    جمهوری اندونزی (Republik Indonesia)، یک مجمع الجزایر ، با ۱۳۵۰۰ جزیره در میان بیست قدرت‌ جهان ، حدود ۲۷۰ میلیون جمعیت دارد و با مساحت ۱,۹۱۹,۴۴۰ کیلو متر مربع، چهارمین کشور پرجمعیت دنیاست . البته تنها حدود ۶ هزار مورد از این جزایر، قابل سکونت هستند. این وضعیت، بیش از ۵۰ هزار کیلومتر خط ساحلی را  با آب و هواگرم و مرطوب برای اندونزی به ارمغان آورده است که بخشی از آن در اقیانوس آرام و بخشی دیگر در اقیانوس هند قرار دارد.  کشوری که تا حدود شش دهه قبل، مستعمره بود. این کشور با ویژگی‌های خاص اقلیمی، محور کشورهای در حال توسعه در جنوب شرق آسیا است. مساحت کل جزایر به علاوه حدود ۹۳ هزار کیلومتر مربع از دریا، به یک میلیون و ۹۲۰ هزار کیلومتر مربع می‌رسد. محل دفتر«سازمان آسه آن» در جاکارتا قرار دارد. آب و هوای اندونزی گرم و مرطوب است زیرا این سرزمین از خط استوا دقیقاً می‌گذرد و با توجه به پراکنش افقی این کشور، مناطق زیادی از آن زیر خط استوا قرار گرفته است.

   اندونزی تا جنگ جهانی دوم یکی از مستعمرات هلند بود که زیر نظر شرکت هند شرقی هلند اداره می‌شد. اما بر اثر مداخله ارتش ژاپن در طول جنگ جهانی و همچنین مبارزات جنبش ملی گرایان به رهبری احمد سوکارنو،   (مؤسس و اولین رئیس جمهوری اندونزی ۱۰ سال در زندان هلندی‌ها حبس کشید)  توانست معاهده‌ای را در ۱۹۴۹ با هلند امضا کند و در ازای چشم‌پوشی از زمین‌های گینه‌نو، جمهوری اندونزی استقلال خود را به دست آورد. این «استقلال» و حتی آن «جمهوری» تا سال‌ها معنای کاملی در اندونزی نداشته است زیرا در دهه ۱۹۵۰ میلادی، حکومت اندونزی از یک دموکراسی پارلمانی به سمت دیکتاتوری نظامی حرکت کرد. طرفداران سوکارنو که او را با توجه به مبارزات آزادی‌طلبانه و دموکراسی‌خواهی اولیه، بی‌تقصیر می‌دانند، این تغییرات اقتدارطلبانه را یک ضرورت در اوضاع آشفته اجتماعی در کشور هزارجزیره می‌ دیدند .سوکارنو در دهه ۱۹۶۰ میلادی به تدریج از حزب کمونیست اندونزی موسوم به PKI حمایت کرد و روابط خود را با شوروی و جمهوری خلق چین تقویت نمود.  تمایلات سوکارنو به بلوک شرق و فعالیت‌های او با نام مبارزه با امپریالیسم کار دستش داد چون مورد مخالفت جناحی از همکارانش قرار گرفت که از طرف آمریکا مورد حمایت قرار گرفتند. اواسط دهه ۱۹۶۰ میلادی، صحنه کشمکش میان این دو نیرو بود تا اینکه در ۱۹۶۷ میلادی، ژنرال محمد سوهارتو طی یک کودتا که در مراحل اولیه شکست خورد، روی کار آمد و سیاست خارجی این کشور را به سمت بلوک غرب تغییر جهت داد.

   سوهارتو بلافاصله با مشورت و حمایت بلوک غرب، کشورهای جنوب شرق آسیا را علیه نفوذ شوروی با یکدیگر متحد ساخت و و آسه آن را در جاکارتا تأسیس کرد. این کشورها به صورت همزمان به اجرای سیاست‌های بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول اقدام کردند و با کمک سرمایه‌گذاران غربی در اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی به رشدهای حدود ۱۰ درصدی دست یافتند.با این حال در اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی اعتراضات اقتصادی علیه سوهارتو بالا گرفت و همین مسأله موجب استعفای وی به توصیه وزیر امور خارجه آمریکا، مادلین آلبرایت شد. رئیس جمهور اندونزی در حال قرائت استعفانامه؛ “یوسف حبیبی” معاون اول سوهارتو و جانشین او نظاره‌گر استعفای رئیس جمهور بود .

    به مدت ۵۰ سال از زمان استقلال اندونزی، تنها دو رئیس جمهور در این کشور حکومت کرده‌اند بنابراین اندونزی در این پنج دهه بیش از اینکه یک دموکراسی باشد، بوروکراسی نظامی بوده است. اگر این دو دوره را در کنار دهه‌های پیش از استقلال در نظر بگیریم، اندونزی به ترتیب دستخوش نفوذ هلند، شوروی و آمریکا بوده و یک بار نیز توسط ژاپن اشغال شده است. زبان رسمی این کشور اندونزیایی و مذهب  اسلام( ۹۰% ) –   و مسیحی و بودایی و هندو ( ۲% )  واحد پول روپیه (IDR)  می باشد .

اینک مولف در حد مقتضی سعی کرده به طور اجمال این کتاب حاضر « جمهوری اندونزی » را تدوین نماید که امید است مورد استفاده علاقه مندان قرار گیرد .

                                                                                           با سپاس و احترام  –احمد علامه فلسفی