فهرست

سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ | ۰۳:۲۴ ق.ظ
اثری از احمد علامه فلسفی ؛
استرالیا
کتاب “ استرالیا ” اثر احمد علامه فلسفی توسط انتشارات فراروان شناسی منتشر شد.

اثری از احمد علامه فلسفی ؛

مقدمه

     استرالیا کشوری است توسعه یافته در نیمکره جنوبی زمین واقع شده است . جزیره بزرگ استرالیا از نظر زمین‌شناسی قدیمی‌ترین خشکی جهان ،بین دو اقیانوس آرام و هند است. این کشور از نظر وسعت ششمین کشور جهان است و تقریبا معادل خاک کشور آمریکا و حدود ۲۵ برابر جزیره بریتانیا و ایرلند و حدود دو برابر سرزمین هندوستان و پاکستان و قریب به ۵ برابر خاک ایران می باشد . به همین دلیل تنوع گیاهی و جانوری زیادی دارد.  این کشور با ۷٬۶۸۶٬۸۵۰ کیلومتر مربع وسعت، ششمین کشور پهناور دنیا است. استرالیا یکی از قلمروهای همسود است. میانگین ارتفاع در سطح جهانی ۷۰۰ متر است اما میانگین ارتفاع در استرالیا به حدود ۳۰۰ متر بالغ می شود .

     بر پایه شواهد به جای مانده، حدود ۴۲ هزار سال قبل گروهی از مردمان شکارچی جنوب آسیا، برای یافتن غذا و شکار حیوانات، اندک اندک شروع به مهاجرت به سرزمین‌های جنوبی تر نمودند و از راه جزیره‌ها و کانال‌هایی که آسیا را به شمال استرالیا وارد می‌کند به شمال کوئینزلند وارد شدند و سپس با پراکنده شدن در سراسر استرالیا، قبایل مختلف بومیان استرالیا را پای نهادند. این مردمان، ده‌ها هزار سال بدون ارتباط با سایر مناطق دنیا در این سرزمین زیسته‌اند.

     هلند اولین کشوری بود که که این جزیره را در قرن هفدهم کشف‌کرد. در سال ۱۷۷۰ کاپیتان جیمز  کوک دریانورد انگلیسی، نواحی اطراف سیدنی در شرق استرالیا را اکتشاف و ثبت کرد و به این ترتیب پای انگلیس به استرالیا باز شد.این کشور تا سال ۱۹۰۰ مستعمره انگلیس بود و بیشتر به عنوان تبعیدگاهی برای مجرمان استفاده می‌شد. در سال ۱۹۰۱ این کشور به عنوان یکی از کشورهای مشترک‌المنافع با انگلیس معرفی شد.

     پایتخت استرالیا شهر کانبرا است، شهری که در آن مجلس کشور و خانه فرماندار کل قرار دارد. او به صورت تشریفاتی و به نمایندگی ملکه الیزابت دوم ریاست دولت را در استرالیا به عهده دارد. در عمل نخست وزیر منتخب در کنار دولت و مجلس اداره کشور را در دست دارند. کشور استرالیا ۲۵ میلیون جمعیت دارد . زبان رسمی انگلیسی است .مذهب مسیحی می باشد .

    در سال ۱۳۴۴ برای نخستین بار دو کشور درباره تبادل نماینده سیاسی با یکدیگر به توافق رسیدند. به دنبال این توافق، در سال ۱۳۴۷ سفارت استرالیا در تهران تاسیس شد و در سال ۱۳۴۹ سفیر ایران در اندونزی به عنوان سفیر آکردیته در استرالیای جنوبی تعیین و معرفی شد.

به دلیل نیازهای ایران به فرآورده های کشاورزی استرالیا و عدم وجود مانع در توسعه روابط سیاسی و قرار داشتن هر دو کشور در بلوک غرب، سفارت ایران در کانبرا در سال ۱۳۵۱ گشایش یافت و به تدریج روابط دوکشور گسترش یافت.

در سال ۱۳۵۴ ، فرماندار کل استرالیا برای بار دوم از ایران بازدید کرد و طرفین موفق به امضای چند موافقتنامه همکاری شدند و محمد رضا شاه در سال ۱۳۵۳ در پاسخ با این سفر به استرالیا سفر کرد و توافقاتی در زمینه سیاسی و اقتصادی از جمله موافقت نامه سال ۱۳۵۴ فروش اورانیوم استرالیا به ایران فراهم گردید . به منظور گسترش بیشتر روابط دو جانبه در سال ۱۳۵۵  ( 1975 ) کمیسیون مشترک وزیران دو کشور تاسیس شد و در همین سال اجلاس خود را در تهران برگزار کرد و دومین اجلاس آن در سال ۱۳۵۷ در کانبرا برگزار شد. به طور کلی دو کشور روابط خوبی تا قبل از  پیروزی انقلاب اسلامی داشتند.

    دولت استرالیا به فاصله پنج روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی با انتشار بیانیه ای، دولت موقت بازرگان را به رسمیت شناخت. در سال ۱۳۶۴ نخستین سفیر ایران در کانبرا برگزیده شد و از آن پس فعالیت های جدیدی در توسعه روابط دو کشور آغاز شد.

…، اینک کتابی را که تحت عنوان «  استرالیا » پیش رو دارید ، مولف تلاش خود را در حد مقتضی برای تدوین اجمالی آن بکار برده است تا این اثر به نحو مطلوب به زیور طبع آراسته شود تا مورد استفاده علاقه مندان برای آشنایی با این کشور،  قرار گیرد .

                                                                               با سپاس و احترام

                                                                         احمد علامه فلسفی