فهرست

شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۲:۱۳ ب.ظ
اثری از استاد احمد علامه فلسفی ؛
اسرار مغز
کتاب “اسرار مغز ” اثر استاد احمد علامه فلسفی توسط انتشارات فراروان شناسی منتشر شد.

brain12برای دانلود مقدمه و فهرست بر روی  اسرار مغز کلیک کنید.

دانشمندان علوم پزشکی بویژه در رشته مغز و اعصاب ، علی رغم اینکه طی پنجاه سال اخیر تا کنون به کشفیات قابل توجهی دست یافته اند ، اذعان می دارند که سطح مطالعات و تحقیقات خود راهرچه بیشتر گسترش و تعمیق می بخشند به همان اندازه در فهم و ادراک اسرار خلقت آفریدگار متعال بویژه در خصوص حقایق وشگفتی های مغز ،این عضو ۱۳۵۰ گرمی حاوی بیش از یکصد میلیارد سلول عاجر ، مبهوت و متحیرند .

از این شگفت انگیز تر این که « سیم های ارتباطی بین سلول مغزی » یا اتصالات مغزی از پیشرفته ترین دستگاه های کامپیوتر ، پیچیده تر و غامض تر می باشد .

میلیاردها سلول عصبی که هر یک به گونه ای بسیار پیچیده با یکدیگر مرتبط و متصل می شوندتا یک جریان الکتریکی بتواند ( که علامت حرکت و عمل عصب است) در یکی از معابر بی شمار بین سلولی عبور کرده و سبب ایجاد یک حرکت مکانیکی یا حسی در بدن گردد .

بنابراین ساختار مغز انسان قطعا بدون هیچ تردیدی از ساختار یک ستاره عظیم به مراتب غامض تر و پیچیده تر است . زیرا اطلاعات وکشفیات دانشمندان درباره نجوم  ، ستارگان و کهکشان ها به مراتب بیشتر از اسرار و شگفتی های مغز می باشد .

اگر به مغز کوچکترین آسیبی وارد شود ، عملکرد آن بویژه در  حوزه ذهن ، تفکر ، تعقل ، هوشیاری و همچنین در کلیه ی حالات ، احساسات ، رفتار ، کردار ، گفتار ، منش ، شخصیت فرد دچار اختلال و آشفتگی می گردد . زیرا ظواهر امر نشان می دهد که سلول های مغز بر اثر آسیب وارده منجر به یک سری ترشحات خاص می شود  که با تاثیر آن بر سیستم اعصاب ، موجب بروز رفتار روحی و روانی خاصی در انسان می گردد .

آنچه که مبرهن است انسان در هر رتبه ، مقام و شغلی اعم از اینکه بلند پایه یا دون پایه باشد، غنی باشد یا فقیر ، شادمان باشد یا غمگین ، خواب باشد یا بیدار ، تمام سلول های بدن او به صورت خودکار وظایف خودش را به طور مستمر طبق قوانین خاص آفرینش انجام می دهد .

برای مثال : کبد صفرا می سازد ، لوزالمعده انسولین ، غدد فوق کلیوی آدرنالین ،  تیروئید تیروکسین ، به عبارت دیگر کبد لوزالمعده ، غدد فوق کلیوی آدرنالین ، و تیروئید تیروکسین و سایر اندام های مشابه تولیدات مترشحه خود را از  مواد اولیه و ابتدایی آنهم با واسطه از ماده حامل می سازند در حالی که عملکرد مغز و ذهن و ارتباط این دو را نمی توان شبیه کبد ، لوزالمعده ، غدد فوق کلیوی و یا امثالهم انگاشت تا برای انسان فراورده های ذهنی مانند عشق و نفرت ، شادی و غم ، ایثار و محبت ، شعر ، موسیقی ، ادراک فراحسی ، عرفان وتجسم خلاق بسازد و تولید نماید . زیرا  ایجاد ذهن و یا هرگونه اندیشه و احساسی در مغز انسان بدون سابقه ماده حامل اولیه صورت می گیرد و سپس آثار آن متجلی می گردد .

دراینجا این سوال مطرح است که آیا این تفکر ، تعقل ، عشق و ایمان و تمامی احساسات و عواطف مختلف ،همان روح ، نفس ، جان ، روان و ملکوت انسان است ؟

از نظر عملکر دستگاه مغز چگونه قابل تو جیه است که گاهی بر حسب اتفاق روح از بدن انسان خارج می شود و تمام مکنونات او را مشاهده می کند و مجددا به کالبد خودش برمی گردد ؟

و یا چگونه ممکن است فکر و ذهن به صورت تله پاتی (انتقال فکر و احساس از راه دور ) خارج از دستگاه مغز عمل کند ؟     « آرتور بالفور » ( Arthur Balfor ) همزمان که نخست وزیر انگلستان بود مسئولیت ریاست بیمارستان روانی بریتانیا را هم بر عهده داشت  .

وی در خصوص یکی از پدیده های شگفت انگیز مغز چنین اظهار داشت : « اگر کره زمین با یکی از اجرام بزرگ آسمانی تصادم کرده و خرد شده و به ذرات خاکستر تبدیل شود ، ممکن است این واقعه از نظر قوانین کائنات قابل ملاحظه و توجیه باشد . لکن اهمیت آن به اندازه این موضوع نیست که اگر شما قادر باشید با نگاه کردن به پشت گردن فردی که چند صندلی جلوتر از شما نشسته باشد و او را ناخودآگاه مجبور می کنید سرش را برگرداند ! چرا ؟ زیرا واقعه اولی بر اساس قوانین کائنات قابل توجیه است ولی واقعه حیرت انگیز دومی قابل توجیه علمی نمی باشد . با علم به این که « فکر ، نتیجه عملکر کار مغز است چگونه ممکن است فکر خارج از دستگاه مغز عمل کند و تاثیر گذار باشد ؟ زیرا این موضوع به همان اندازه عجیب و غیر ممکن است که انجام عمل دستگاه گوارش و یاگردش خون خارج از بدن صورت گیرد » گویی بواسطه ی ایجاد یک سری از تحریکات الکتریکی مغز ، پیام از یک ذهن به ذهن فرد دیگری با سرعت نور منتقل می شود . که این امر یکی دیگر از اسرار ناشناخته دنیای شگفت انگیز مغز است.