فهرست

شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ | ۲۲:۴۸ ب.ظ
اثری از احمد علامه فلسفی ؛
اسرار زبان بدن
کتاب “اسرار زبان بدن ” اثر احمد علامه فلسفی توسط انتشارات فراروان شناسی منتشر شد.

برای دانلود مقدمه و فهرست بر رویاسرار زبان بدن    کلیک کنید.

زبان بدن یا زبان غیر کلامی، به عنوان وسیله ­ی برقراری ارتباط طبیعی به سابقه یک میلیون سال تاریخ بشر مربوط می­ شود. لکن طی نیم قرن اخیر این رشته­ ی علمی در میان سایر علوم مورد توجه ویژه ­ای قرار گرفته است به همین سبب زمینه گسترش تحقیقات و آموزش تخصصی در رشته روان­ شناسی زبان بدن در ارتباط انسانی فراهم شده است.

چارلز داروین، در زمینه زبان بدن مطالعاتی انجام داد و حاصل تحقیقات و تجربیات خود را تحت عنوان کتابی به نام:

»The Expression of the emotions in man and animals« در سال ۱۸۷۲ منتشر نمود. این امر نقطه­ ی عطفی برای بنیانگذاری علم زبان بدن برای سایر دانشمندان فرا روان­ شناسی محسوب گردید. از آن به بعد محققان بیش از یک میلیون نشانه ­ی زبان بدن یا زبان غیر کلامی را به ثبت رسانده ­اند.

با آغاز قرن بیستم، شاهد نسج گرفتن و متکامل شدن نوعی علم جامعه­ شناسی جدید به نام «جامعه­ شناسی زبان بدن یا زبان غیر کلامی» هستیم.

آنچه جای تعجب و تامل است ذکر این واقعیت می­ باشد که بیش از یک میلیون سال از گذشت تکامل انسان، علم زبان بدن[۱] در حوزه­ ی ارتباطات و تعاملات، تنها طی این پنجاه سال اخیر یعنی از دهه ۱۹۶۰  تا کنون مورد توجه، تحقیق و تامل قرار گرفته است.

دکتر «جولیوس فست[۲]» کتابی در سال ۱۹۷۰ به رشته تحریر درآورد که حاصل آن خلاصه­ ای از تحقیقات دانشمندان ذیربط درباره­ ی علم زبان بدن و ارتباطات غیرکلامی بود.

از این گروه محققان زبان بدن، فردی به نام «آلبرت مهرابیان» درخصوص نوع، چگونگی و میزان تاثیرات یک پیام معتقد است که: ۷ درصد زبان کلامی، ۳۸ درصد صوتی (شامل طنین و لحن صدا، نوسانات صدا و سایر عوامل دخیل در آهنگ صوتی)، و ۵۵ درصد مربوط به زبان می­ باشد.

در همین راستا، «پروفسور برد ویستل[۳]» به نوبه خود طی تحقیقاتی به نتیجه­ ی مشابه نائل آمد. وی از نظر چگونگی تاثیر یک پیام معتقد است که در حوزه ­ی زبان کلامی، حداکثر ۳۵ درصد نافذ است. در حالی که در حوزه ­ی زبان غیر کلامی ۶۵ درصد تاثیرگذار می­ باشد.body language 6

نکته قابل توجه و تأمل این است که زبان کلامی یا ارتباطات کلامی غالباً جهت تبادل نظرات و اطلاعات بکار می­ رود لکن زبان بدن یا زبان غیر کلامی برای تبادل حالات و تعاملات درونی بین انسان­ها صورت می­ گیرد.

مسئله ارتباط غیر کلامی یک فرایند بسیار پیچیده و غامض است که شامل ایما و اشاره ­ها، کلمات، اصوات، حرکات و سکنات اندام بدن می­ باشد و بیشترین ارتباطات انسانی بیش از هر شیوه ­ی دیگری بوسیله علائم، حالت­ها، حرکات و فواصل انجام می­­ گیرد.

هنگامی که تضاد و تناقض بین کنش دو نوع زبان (کلامی و غیر کلامی) از فردی ظاهر و صادر می­ شود، طرف مقابل را نسبت به چنین تناقضی آگاه و کنجکاو می­ سازد.

برای مثال: مظنونی که توسط پلیس دستگیر می­ شود، در هنگام بازجویی بواسطه ­ی بروز دادن اعمال متضاد و متناقض و نیز عدم تطابق دادن میان گفتار، کردار و رفتار، موجبات رسوایی و اعتراف خود را فراهم می­ سازد.

کلیه ایما، اشارات و سکنات اعم از حرکات دست و انگشتان ، پا، سر و اجزاء صورت تا نحوه­ ی تنفس و کاربرد زمان و نیز تغییرات حالات و رنگ رخسار و نوسانات آن می­ تواند مشمول قواعد و زبان بدن یا گفتار غیر کلامی باشد.

آشنایی و تسلط به قواعد زبان بدن از عوامل مهم در تسریع کسب موفقیت می­ باشد و عدم آشنایی به آن می­ تواند موجب شکست انسان در حوزه­ ی برقرار ی ارتباطات فردی و اجتماعی ­گردد.

عمده دریافت اطلاعات و نیز ادراک احساسات و تمایلات افراد را می ­توان از طریق وضعیت ظاهری اعم از نوع نگاه و حالات چهره، سر و صورت، اندام و نحوه پوشش لباس و آرایش آنان بر اساس قواعد زبان بدن کشف کرد. برای مثال دختران و پسرانی که برای خود نمایی و خود فریبی ، به استعمال سیگار ، مواد مخدر  و  آرایش های تند نا متعارف بهمراه تن نمایی و یا به انجام  خالکوبی در بدن خود مبادرت می ورزند ، بدون تردید به عقده های روانی مزمن بویژه عقده حقارت و نیز به اختلالات شخصیتی مبتلا هستند و از آن رنج می برند که علایم این حالات روانی در زبان بدن آنها مشهود است .

مبرهن است که زبان کلامی بخاطر استفاده از لغات و واژگان، مهمترین وسیله­ ی انتقال اطلاعات و تبادل نظرات و منویات انسان ناطق محسوب می­ شود. لکن زبان بدن یا زبان غیر کلامی به سهم خود در حوزه­ ی هیجان­ ها، احساسات، عواطف، تمایلات درونی نسبت به زبان کلامی می ­تواند نافذتر و موثرتر بشمار آید زیرا اولاً حالات، احساسات، عواطف و واکنش­ های باطنی افراد را می­ توان مورد بررسی، شناسایی و تشخیص صحیح و دقیق­تر قرار داد. ثانیاً روشی برای تاثیرگذاری عمیق­ تری بر دیگران محسوب می­ شود. ثالثاً دانشی برای کسب مهارت در نحوه دریافت پیام (غیر لفظی) و انتقال بهتر آن به دیگران است. رابعا روان شناسان به سهولت قادرند که از طریق زبان بدن ، به اختلالات روانی و انحرافات اخلاقی افراد مبتلابه پی ببرند .

قابل ذکر این که برای کسب مهارت در فراگیری قواعد زبان بدن یا گفتار بی­صدا همانند سایر فنون و علوم  ، علاوه بر مطالعه ، تحقیق و تجربه اندوزی ، باید با انجام تمرینات و ممارست کافی صورت گیرد تا به مرور زمان میزان سرعت و کیفیت بکارگیری و استفاده مطلوب از آن فراهم گردد.

کسب مهارت و آشنایی با دانش زبان بدن، کمک راهنمای موثری در تسریع میزان موفقیت در عرصه ­های مختلف اعم از کاریابی و مسئله شغلی، تحصیلی و ارتباطات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی  و روانکاوی بشمار می­ آید. چرا که با علائم دریافتی از مجموعه­ی زبان بدن افراد، می­ توان آن­ها را مورد تجزیه و تحلیل و تفسیر قرار داده و بر اساس نتیجه حاصله مشی صحیح ­تری را در تنظیم روابط مناسب با دیگران اتخاذ نمود.

[۱] Body Language

[۲] Julius Fast

[۳]Bird Whistell

تبلیغات
آمار بازدید انتشارات
  • 83
  • 342
  • 1,654
  • 5,469
  • 1,006,627