فهرست

دوشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ | ۲۱:۴۹ ب.ظ
اثری از احمد علامه فلسفی ؛
درمان با هیپنوتیزم
کتاب “ درمان با هیپنوتیزم” اثر احمد علامه فلسفی توسط انتشارات فراروان شناسی منتشر شد.

برای دانلود فهرست و مقدمه بر روی درمان با هیپنوتیزم  کلیک کنید.

      خداوند متعال ، در باره بهترین و عالی ترین مخلوق خود که بشر می باشد ،  چنین فرمود :

 « نَفَخْتُ فیهِ مِنْ رُوحی  » « من از روح خود در او دمیدم » و آنگاه بخاطر خلق انسان  ، به خود احسنت گفت.درمان با هیپنوتیزم

     خداوند متعال ، یکی دیگر از از مواهب شگفت انگیز خود را به صورت نیروی سیال مغناطیسی که به نیروی الکتریسیته شبیه است ، در ذات و جوهر باطنی انسان ، به ودیعه گذاشته است و او متناسب به شناخت و بصیرت و شایستگی خود می تواند با تقویت نفس خود و تسلط بر آن ، فرمانروای قدرتمند بر سرزمین بیکران تمایلات نفسانی خویش گردد و جاذبه شخصیت ، کرامت و عزت نفس خود را ارتقاء و تحکیم بخشد و هر آنچه را که اراده کند به اذن خدا تحقق یابد . خداوند در سوره انعام آیه ۷۳ چنین فرموده است :

   « وَهُوَ الَّذِی خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ بِالْحَقِّ وَیَوْمَ یَقُولُ کُن فَیَکُونُ » و اوست خدایی که آسمان ها و زمین را به حق آفرید ، و روزی که خطاب کند موجود باش آن چیز بی درنگ موجود خواهد شد …

   بدیهی است کسی می تواند بر دیگران حکم براندکه بر نفس خود کاملا حاکم و فرمانروای قدرتمند باشد.

   « سَنُرِیهِمْ آیَاتِنَا فِی الْآفَاقِ وَفِی أَنفُسِهِمْ حَتَّى یَتَبَیَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ أَوَلَمْ یَکْفِ بِرَبِّکَ أَنَّهُ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ شَهِیدٌ  » (۱)
« به زودی نشانه های خود را که در جهان و در نفس و درون انسان است ، نشان خواهیم داد تا برای انسان ها آشکار گردد که ذات خداوند متعال است. آیا این هاکافی نیست به اینکه بدانی پروردگارت بر همه چیز شاهد است »

    علوم روحی و علم النفس ، همواره مورد توجه و عنایت علما و فضلای اسلام می باشد و فرهنگ و عرفان غنی اسلامی سرشار از حقایق و مسایل روحانی و معنوی می باشد که مادییّون در طول تاریخ از درک صحیح حقیقت روح انسان عاجز بوده اند و به همین دلیل بنیان مکاتیب مادی آن ها همواره درحال اضمحلال،تشتت ، انحطاط ، استیصال و نابودی بوده است.

      امام خمینی (ره) در صفحه ۵۴-۵۳ کتاب « کشف الاسرار » می فرمایند :

« مانیه تیزم و خواب مغناطیسی تکان بزرگی به جهان داده ، نفس های آخر مادییّون به شماره افتاده و در آتیه نزدیکی علم  پرده از روی کار به کلی بر می دارد و عالم ارواح و زندگانی    جاوید آن ها و آثار غریبه آن ها را از قبیل عدم حساسیت خفتگان مغناطیسی و غیب گویی های آن ها و صد ها اسرار شگفت انگیز را به روی دایره ریخته و اساس مادیت را برای همیشه از جهان بر می چیند. علم ، امروزه قدم های بزرگی برای آشکار کردن اسرار نهان جهان برداشته ، پدیده های خارق العاده ، معجزات ، کرامات ، اطلاع به مغیبات که در نظر مادییّون جزء افسانه ها بشمار می رفت. در جهان علم امروز نزدیک به واضحات و     فردای علم ، آن را از بدیهیات می کند و چیز هایی که امروزه علماء روح اروپا بدان با کمال وجد و سرافرازی بخود می بالند اموری است که در ۱۳۰۰ سال قبل از این ، پیغمبر اسلام و امامان شیعه با صراحت لهجه ، بی تردید و شبهه به جهان اعلان کردند. »

    در این راستا ، استاد بی آزار شیرازی در کتاب « گذشته و آینده جهان » چنین می نویسد :

 « امروزه در اثر پیشرفت شگفت انگیز علم و دانش راه اثبات بسیاری از مسائل علمی و فلسفی آسان گردیده و می توان علم را بزرگترین پشتیبان دین دانست ، علوم اسپریتیزم ، هیپنوتیزم ، مانیه تیزم ، تله پاتی ، روشن بینی ، نهان بینی و رویا که علمیت آن ها مورد تصدیق کل دانشمندان جهان قرار گرفته است در این عصر به پشتیبانی از مسئله استقلال و بقای روح شتافته و آن را با حس و تجربه به اثبات رسانیده اند . »

   در آستانه قرن بیست و یکم ، میزان تاسیس مراکز تحقیقاتی ، آموزشی و درمانی « فرا روان شناسی » بویژه در خصوص علم هیپنوتیزم و مانیه تیزم که یکی از اصلی ترین ارکان علوم روحی محسوب می شود ، در کشورهای صنعتی پیشرفته مانند آمریکا ، اروپا و روسیه ، از نظر کمی و کیفی رشد جهشی بخود گرفته است ، و همچنان در حال گسترش و فراگیر شدن می باشد .  تاکنون علم هیپنوتیزم و مانیه تیزم توانسته است جایگاه خود را از جمله در زمینه های پزشکی ، روانپزشکی ، روان شناسی ،     دندان پزشکی ، زایمان بی درد ، عمل های جراحی و همچنین در زمینه مسایل آموزشی و پرورشی ، روش های تربیتی و تقویتی  ونیز روان درمانی اغلب آشفتگی ها و نابسامانی های روحی و اختلالات روانی و عصبی ، با ایفای نقش تعیین کننده و غیر قابل انکار ، در سطح بین المللی حفظ و تثبیت نماید و آن را استمرار بخشد .

    قدمت پدیده هیپنوتیزم و مانیه تیزم ، مربوط به هزاران سال پیش می باشد . یونانیان باستان ، هیپنوتیزم را می شناختند و به فراخور حال خویش از آن بهره ها  می جستند . اما نقطه آغاز تحول و دگرگونی در پدیده هیپنوتیزم و مانیه تیزم توسط دکتر فرانتس آنتوان مسمر ( متولد اطریش ) ، از دو قرن گذشته تا کنون بشمار می رود .

    هیپنوتیزم علمی است که بر ۲ رکن مهم تاثیرگذار ، استوار   می باشد :

 الف – کاربرد قوانین تلقین پذیری سوژه .

ب – قرار گرفتن سوژه به حالت خلسه ی هیپنوتیزمی .

    یکی از اهداف اصلی هیپنوتیزم ،دسترسی یافتن به خاطرات سرکوفته ای که از سال های خیلی دور بویژه در دوران کودکی در ضمیر ناخودآگاه او انباشته و مدفون شده است ، می باشد .

   هیپنوتراپی یا درمان با هیپنوتیزم بویژه در حوزه روان درمانی بیماری هایی مانند نوروزها ، سایکوزها ، سایکو ماتیک ها و همچنین در رفع عادات بد و منفی و نیز اختلالات شخصیتی و ناهنجاری های رفتاری و بالاخره برای ایجاد تعادل روحی و روانی و آرامش فکری ، مورد استفاده قرار می گیرد .

     امروزه دانشمندان  و محققان در جهان در زمینه ی علوم روان شناسی و فراروان شناسی بویژه در خصوص علم هیپنوتیزم و مانیه تیزم هر روز به کشفیات و یافته های جدیدی دست پیدا می کنند . از آنجایی که سرزمین ما ایران ، قرن ها مرکز و مهد علم و دانش و حکمت و علم النفس تا کنون بوده است ، جا دارد که عنایتی بیشتر نسبت به توسعه و گسترش مراکز تحقیقاتی علم هیپنوتیزم معطوف شود تا بدین وسیله به عنوان طب مکمل موجبات کاهش درد و رنج فشار های روحی و روانی بیماران نیازمند در جامعه را فراهم سازد .

  قابل ذکر اینکه به قول روان شناس  فرانسوی ، « دکتر پیرژانه » ( Pierre Janet   ) : « علم هیپنوتراپی نسبت به سایر درمان ها در امور پزشکی ، بسیار بی خطر تر بشمار می رود . زیرا در علم پزشکی برخی از درمان ها ، تجویز داروهای قوی ،  بی هوشی ها ، جراحی ها و یا انجام یک تزریق اشتباه ، خطرناک بوده و حتی خطر جانی ممکن است در پی داشته باشد ؛ اما هیپنوتیزم درمانی برای مردم فاقد خطر می باشد . »