فهرست

یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۳ | ۲۲:۲۱ ب.ظ
اثری از احمد علامه فلسفی ؛
فرانسه
کتاب “ فرانسه” اثر احمد علامه فلسفی توسط انتشارات فراروان شناسی منتشر شد.

   برای دانلود فهرست و مقدمه بر روی فرانسه کلیک کنید.

جمهوری فرانسه با ۶۵ میلیون نفر جمعیت و با مساحت ۵۵۰۰۰۰ کیلومتر مربع یعنی حدود یک سوم خاک سرزمین ایران است که دارای این ویژگی ها می باشد :

  • فرانسه به عنوان یکی از کشوری توسعه یافته ،در عرصه هایی مانند فرهنگ ، اقتصاد ، صنعت و فناوری، سیاسی و نظامی در جهان تاثیرگذار است .فرانسه
  • فرانسه در مرکز اروپا واقع شده، و از نظر ذخایر هسته ای رتبه سوم را داراست .
  • فرانسه از نظر اقتصادی به عنوان پنجمین قدرت اقتصادی بزرگ جهان محسوب می شود .
  • فرانسه از کشورهای موسس سازمان ملل متحد بوده و یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد می باشد و حق وتو دارد .
  • فرانسه در سازمان ها و گروه های بین المللی زیادی عضویت دارد . از جمله گروه بیست ، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه ،اتحادیه لاتین ، سازمان تجارت جهانی ، یونسکو و عضو پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو) می باشد .
  • فرانسه چهارمین کشور دارنده بیشترین میراث فرهنگی یونسکو در جهان است به همین دلیل هر ساله بیش از ۸۰ میلیون نفر جهانگرد را به سوی خود جذب می کند .

روابط ایران و فرانسه :

   روابط ایران و فرانسه از سال ۱۲۹۰ میلادی یعنی ۷۰۰ سال قبل آغاز شده است بطوری که سفیری از جانب ارغون شاه ایران به دربار فیلیپ لویل پادشاه فرانسه اعزام می شود .

    روابط سیاسی ایران و فرانسه تا اوایل جنگ جهانی دوم مبتنی بر حسن تفاهم و همکاری متقابل بوده بویژه در آستانه شکل گیری پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، که امام خمینی ( ره) اقامت کوتاهی در لوشاتوی فرانسه داشت ، روابط فیمابین در اوج صمیمیت و تکریم برقرار بود .
      نخستین مصاحبه طولانی امام خمینی (ره) با رسانه های غربی در سال ۱۹۷۸ در روزنامه لوموند چاپ شد و خبر آن در صدر اخبار به سراسر جهان منتشر گردید .

    روزنامه لوموند در ۳۱ اکتبر ۱۹۷۸ طی مقاله ای نوشت : « ما در حال گذراندن سال های ۱۷۸۹ ( سال انقلاب کبیر فرانسه ) هستیم که مردم ایران در این انقلاب بدان دست یافته اند » . اقشاری از مردم و روحانیون ایران با اهدای گل ها و لوح های تقدیر بسیاری به سفارت فرانسه در تهران مراتب احترام  ، قدر دانی و تشکر خود را به دولت و ملت میزبان ، فرانسه ابراز می کردند .

       سفیر وقت ایران در پاریس در ملاقات با رییس جمهور فرانسه ، پیام رهبر انقلاب اسلامی ایران امام خمینی (ره) را تسلیم  والری ژیسکاردستن نمود و به خاطر حسن پذیرایی از امام خمینی (ره) و هیئت همراه ، قدردانی و تشکر کرد .

  …، اما بعد از گذشت چند ماهی از انقلاب اسلامی ، به دلایل متعددی روابط فیمابین دوکشور دستخوش فراز  ونشیب های فراوانی گشت که غالبا روند سیر نزولی بخود گرفت . حال در دوره جدید ، بار دیگر روابط دو کشور رو به گرمی و همکاری سازنده ای به پیش می رود